US MARKETOtevírá za: 10 h 29 m
DOW JONES-0,27 %
NASDAQ-0,38 %
S&P 500-0,39 %
META-0,52 %
TSLA+0,51 %
AAPL-0,92 %

Osa Brusel-Atény: Věřitelé začnou s Řeckem o programu reforem jednat ve středu

Technické rozhovory mezi řeckou vládou a představiteli trojice mezinárodních věřitelských institucí začnou tuto středu především v Bruselu, ale zároveň také v Aténách. Novinářům to po pondělním jednání Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem, řekl šéf skupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Souběžná jednání mají podle něj zajistit plynulou výměnu informací.

Redakce IW
Redakce IW
9. 3. 2015 | 19:33
Řecko

Podrobnosti řeckých návrhů reforem, které Dijsselbloemovi v dopisu koncem minulého týdne poslal řecký ministr financí Janis Varufakis, ministři do detailů neřešili. Dijsselbloema řecký ministr v dopise upozornil, že jde jen o první část zamýšlených kroků.

Varufakis na večerní tiskové konferenci označil výsledek jednání za rozhodující krok k úspěšnému naplnění předchozích domluv. Umožní to podle něj také jednat o dalším postupu v době poté, co skončí do června prodloužený záchranný program. "Tomu, co chceme dojednat, říkáme smlouva pro obnovu a rozvoj," uvedl řecký ministr.

Jak na tiskové konferenci připomněl eurokomisař pro ekonomické a finanční otázky Pierre Moscovici, je právě na věřitelských institucích, tedy Evropské komisi, Evropské centrální bance a Mezinárodním měnovém fondu, aby návrhy zhodnotily a výsledek sdělily ministrům.

"Musí být posouzen celý balík, celý široký rozsah reforem, a instituce s ním musejí souhlasit. To je první krok," uvedl Dijsselbloem. Jsou podle něj možné určité změny vůči původnímu programu, řeckou vládou navržená nová opatření mohou nahradit ta, která se novému kabinetu nelíbí.

Celkově však nová podoba programu musí odpovídat všem závazkům Řecka jak z fiskálního, tak reformního úhlu pohledu, upozornil šéf Euroskupiny. Tím bude podle něj jasné, co se od Řecka v příštích čtyřech měsících čeká.

Řecko se o reformách potřebuje rychle dohodnout, aby mohlo získat poslední splátku ve stávajícím záchranném programu. Jeho platnost se eurozóna 20. února rozhodla prodloužit o čtyři měsíce. Dva týdny, které od té doby uplynuly, v pondělí šéf Euroskupiny označil za "naprostou ztrátu času".

Varufakis takovou interpretaci odmítl. "Dohoda z 20. února nikdy nemohla být splněna za den," prohlásil s tím, že před dubnovým termínem naplněna bude. Zdůraznil, že už ve svém dopise žádal okamžitý začátek jednání. Připomněl ale také, že nový řecký kabinet kromě jednání s partnery také začíná vládnout.

Dalším krokem je podle Dijsselbloema uvedení slibů v život. Není podle něj možné mluvit o uvolňování dosud nevyplacených peněz v současném programu, pokud není dohoda a ta není prováděna.

Pokud se však Atény s věřiteli domluví na nové podobě reformního balíku a jejich provádění skutečně začne, může Euroskupina posoudit rozdělení zbývající částky do několika plateb. "To už se stávalo dříve," připomněl Dijsselbloem, "ale nejprve je potřeba dohoda na celé té věci."

Rychlosti cesty k ní by přitom podle jeho názoru paradoxně mohlo pomoci, že se Řecko podle všeho potýká s nedostatkem financí. Vyplacení peněz z programu bez dohody a začátku uskutečňování domluvených kroků ale Dijsselbloem výslovně odmítl.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od EU a MMF dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur. Druhý záchranný program měl skončit na konci února, eurozóna se ale po složitých jednáních shodla na jeho prodloužení o čtyři měsíce, vyplacena zatím nebyla poslední splátka. Řecko předtím musí předložit seznam reforem, které chce nová vláda uskutečnit. Kabinet Alexise Tsiprase tak musel opustit některé populistické sliby z předvolební kampaně. Varufakis o víkendu poznamenal, že pokud se jeho země s věřiteli nedohodne, jsou ve hře předčasné volby či referendum o podobě reforem.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizePIIGSŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika