US MARKETOtevírá za: 23 h 10 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Burzovní kalendář (19. 5. - 23. 5. 2025)

Makléř
Zdroj: Isifa

V předposledním květnovém týdnu budou vycházet předběžné indexy nákupních manažerů, které mohou naznačit, jak firmy vnímají zvyšování cel, jejich dočasná pozastavení a různé výjimky. Vedle toho zaujmou například německý HDP a index podnikatelské nálady Ifo, čínský průmysl a maloobchod nebo inflace v eurozóně a Spojeném království. Pokračuje také výsledková sezóna, do které se na pražské burze zapojí Doosan Škoda Power, Colt CZ Group a Kofola ČeskoSlovensko.

Redakce IW
Redakce IW
18. 5. 2025 | 12:00

Ohlédnutí

Náladu na trzích v uplynulém týdnu podporovala zejména uzavřená dohoda USA a Číny na dalším postupu v jednáních o vzájemném obchodě. Sledovaná byly také výsledková sezóna, cesta Donalda Trumpa po Blízkém východě a také jednání Ukrajiny a Ruska.

USA a Čína se dohodly na společném postupu v jednáních o vzájemném obchodě. Prvním krokem bylo dramatické snížení vzájemných cel na příštích 90 dní, které umožní rozhýbat zamrzlou výměnu zboží mezi největšími světovými ekonomikami a získat čas na dojednání případné dlouhodobé smlouvy.

Cesta Donalda Trumpa na Blízký východ přinesla některé dodatečné dohody o vzájemném obchodě, které byly výrazně pozitivní pro americké technologické společnosti. A první vzájemné jednání Ruska a Ukrajiny od března 2022 se odehrálo bez účasti nejvyšších představitelů, ruská strana na něm předložila velice radikální požadavky (de facto kapitulace Ukrajiny), které byly odmítnuty. K příměří je tedy stále stejně daleko.

Co připomněla celní přestřelka: Pět nadčasových principů investování

Co připomněla celní přestřelka: Pět nadčasových principů investování

V rámci USA zaujalo také vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powella na Thomas Laubach Research Conference. Guvernér centrální banky naznačil významný posun v uvažování Fedu o měnové politice. Hlavním sdělením bylo, že banka zahajuje revizi své strategie z roku 2020, a to v reakci na proměněné ekonomické prostředí a častější nabídkové šoky. Cílem je vytvořit flexibilnější rámec, který lépe obstojí v nové realitě globálních nejistot.

Výsledková sezóna pokračovala v relativně kladném gardu. Walmart nicméně zveřejnil smíšené výsledky (tržby pod odhady, zisk na akcii naopak lepší, než čekali analytici). Firma uvedla, že zvažuje, jak vyšší náklady způsobené cly propsat do koncových cen, načež jí prezident Trump vzkázal, ať je "spolkne" skrze nižší marže. Pozitivní čísla za uplynulý kvartál pak oznámila například společnost Cisco Systems, v Evropě pak mimo jiné Siemens.

Hospodářství eurozóny a ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšily shodně o 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Ekonomové vyhlíželi růst hrubého domácího produktu eurozóny o 0,4 %. V meziročním srovnání vykázala eurozóna růst HDP ve výši 1,2 %, zatímco EU dosáhla růstu 1,4 %. Lehce nad odhady v prvním čtvrtletí rostla britská ekonomika.

Celkově americké akciové indexy výrazně posílily (S&P 500 +5,27 %, Dow +3,41 %, Nasdaq Composite +7,15 %) a S&P 500 má za sebou další perfektní týden (růst ve všech pěti obchodních dnech). Také akciová Evropa zakončila týden v zelených číslech (STOXX Europe 600 +2,10 %, britský FTSE 100 +1,52 %, německý DAX +1,14 %, francouzský CAC 40 +1,85 %).

Týden do 16. května v USA

Týden do 16. května v Evropě

Týden do 16. května na BCPP

Index pražské burzy PX zakončil týden na novém rekordu a celkově přidal 2,1 %. Největší ztrátu zaznamenaly akcie společnosti Primoco UAV (-2,4 %), u níž investoři nadále nepříznivě hodnotí výsledky hospodaření za první kvartál, kdy nedošlo k žádnému posunu na úrovni nových zakázek. Nejvíce naopak posílila MONETA Money Bank (+5,0 %), a to bez kurzotvorných zpráv. Titul již vymazal pokles spjatý s obchodováním akcií bez nároku na dividendu 10 Kč.

Energetická skupina ČEZ navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu přes 25 miliard korun. To je 80 % upraveného zisku a v přepočtu na jednu akcii to znamená 47 korun. O návrhu bude hlasovat valná hromada 23. června. Za první čtvrtletí firma vykázala očištěný čistý zisk 12,7 miliardy korun, meziročně tak vydělala o šest procent méně. "Management mírně zvýšil výhled EBITDA pro letošní rok, výhled očištěného čistého zisku zůstal beze změny. Titul zakončil týden o 1,4 % výše," připomněl analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Společnost Gevorkyan oznámila za první kvartál tržby 20,9 milionu eur (+11,2 % meziročně) a zisk EBITDA 8,3 milionu eur (+14,4 %). "Společnost potvrdila růstovou trajektorii navzdory makroekonomickým nejistotám. Mimo to oznámila již déle očekávaný záměr požádat o zvýšení základního kapitálu na valné hromadě, která se bude konat 20. června 2025. Případné schválení možnosti navýšit kapitál může avizovat dodatečné vydání nových akcií pro získání peněz na plánovanou expanzi. Titul zakončil týden slabší o 1,6 %," shrnul Vaníček.

Footshop po silných výsledcích za první kvartál zvyšuje celoroční výhled

Footshop po silných výsledcích za první kvartál zvyšuje celoroční výhled

Společnosti mmcité loni klesly tržby o 9 % na 1,08 miliardy Kč

Společnosti mmcité loni klesly tržby o 9 % na 1,08 miliardy Kč

Inflace v Česku v dubnu prudce zpomalila. Český statistický úřad ve finální zprávě potvrdil, že meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 % po růstu o 2,7 % v březnu. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 %.

Výhled

V příštím týdnu se investoři zaměří na jakékoli nové informace ohledně jednání USA s dalšími zeměmi o obchodních dohodách, výsledkovou sezónu a na makrodata.

Uzavření obchodní dohody USA se Spojeným královstvím dalo trhu naději na vyřešení dalších obchodních sporů mezi USA a jinými zeměmi. Ještě silnějším pozitivním impulzem bylo odloženími extrémních cel v obchodní výměně USA a Číny. Trh nyní věří, že nejhorší scénáře ze začátku dubna prakticky nejsou na stole, případné další oznámené dohody by podle všeho investoři přivítali dalšími sázkami na rizikovější aktiva. Je ale otázka, nakolik právě optimismus ohledně dalšího vývoje obchodních vztahů ve světě není již v cenách zohledněn.

"Výsledková sezóna by měla nadále spíše podporovat trhy s rizikovými aktivy v čele s akciemi. Celkově na příští týden máme příznivý výhled, podpořený zejména pozitivním sentimentem pramenícím z vývoje jednání USA s obchodními partnery," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

Hospodářské výsledky oznámí v týdnu v USA mimo jiné Home Depot, Target, Best Buy a Ralph Lauren. V Evropě se přidají například Ryanair Holdings, Assicurazioni Generali, Vodafone a Marks & Spencer a v Asii třeba Baidu nebo Lenovo.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. května

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. května

Na pražské burze zveřejní výsledky hospodaření Doosan Škoda Power, Kofola ČeskoSlovensko a Colt CZ Group. "Kofola již zveřejnila vybrané provozní ukazatele (tržby, EBITDA). Ve výroční zprávě za loňský rok vedle kompletních čísel čekáme informace o dopadu cukrové daně na Slovensku. Mohl by také zaznít návrh dividendy za minulý rok, čekáme 19,10 Kč na akcii," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Tržby Coltu za první kvartál podle nás vzrostly meziročně o výrazných 45,7 % na 5,34 miliardy Kč díky efektu akvizice výrobce munice Sellier & Bellot i díky náběhu nových vládních zakázek. Zisk EBITDA by se měl více než zdvojnásobit (+126 %) na 1,10 miliardy Kč díky růstu tržeb i faktu, že loňský výsledek byl zatížen mimořádnými marketingovými náklady. Management společnosti podle nás potvrdí výhled na celý rok (tržby 25 miliard Kč, EBITDA 5,5 miliardy Kč), a očekáváme proto celkově solidní vyznění zveřejněných dat," napsal Milan Vaníček.

"Hospodaření Coltu v meziročním srovnání poroste, hlavně díky konsolidaci společnosti Sellier & Bellot," potrvdil Trampota. První čtvrtletí by mělo být podle něj ze sezónního hlediska nejslabší. "Podle našeho modelu by měl Colt reportovat tržby 5,3 miliardy Kč a EBITDA 1,1 miliardy Kč. To je lehce nad projekcí samotné firmy (5,2 miliardy, respektive 1 miliardy Kč). Předpokládáme, že vedení Coltu potvrdí celoroční cíle."

Výkon indexu PX bude dále ovlivněn také tím, že se akcie Erste Group Bank v pátek 23. května budou naposledy obchodovat s nárokem na dividendu 3 eura na akcii. Technický pokles kurzu akcií banky lze ale očekávat až v pondělí 26. května.

"Americký akciový index S&P 500 vzrostl ve všech pěti obchodních dnech uplynulého týdne. Prudce posílil hned v pondělí, když obchodníci reagovali na dohodu o dočasném výrazném snížení cel ve vzájemném obchodu USA a Číny. Celkově S&P 500 za týden přidal vysokých 5,27 %. Od extrémního růstu 9. dubna míří trh vzhůru. S&P 500 stoupl nad rezistence na 5 700 a 5 800 a nechal pod sebou i svůj 200denní klouzavý průměr. Vrátil se tak do býčího nastavení a do pásma 5 800 až 6 100, kde byl od listopadu do konce února," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Rezistence je na maximech v pásmu 6 100 až 6 150. Páteční závěrečná hodnota S&P 500 znamená oproti rekordu z 19. února ztrátu již pouze 3,02 %. Na opačné straně je důležitý support na 5 800, kde byla ještě před týdnem důležitá rezistence."

"Index S&P 500 je v pásmu, ve kterém od listopadu do února vydržel čtyři měsíce. Něco podobného by se mohlo opakovat. Jedinou zbývající rezistencí je historické maximum, teoreticky by býky mohla zarazit i psychologicky zajímavá hladina 6 000. Na denním grafu je ale také několik kurzových odskoků, které nebyly zaplněny. K tomu by medvědi jistě rádi využili jakoukoli případnou nepříznivou zprávu z ekonomiky nebo politiky. Na denním grafu se index navíc přiblížil hranici překoupenosti, tedy 70 bodů indexu relativní síly (RSI). Pullback po dosavadním rychlém oživení by proto neměl nikoho překvapit," doplnil Košťál.

S&P 500 - technická analýza (16. 5. 2025)

S&P 500 - technická analýza (16. 5. 2025)

Americké akcie: Další býčí technický signál je na světě, zpomalující ekonomika trh nemusí zastavit

Americké akcie: Další býčí technický signál je na světě, zpomalující ekonomika trh nemusí zastavit

Z makroekonomických zpráv v USA se trh zaměří na předběžné indexy nákupních manažerů (PMI), na pravidelná týdenní data z trhu práce a statistiky z nemovitostního trhu. V Německu zaujme vedle PMI index podnikatelské nálady Ifo, který by měl vykázat lehké zlepšení ve všech segmentech. V Číně budou sledované průmyslová výroba a maloobchodní tržby.

"V týdnu upřeme pozornost na úterní zasedání australské centrální banky a na dat o inflaci z eurozóny, Spojeného království, Kanady a Japonska. Od centrální banky v Austrálii se čeká snížení základní sazby o 25 bazických bodů a do konce roku pak trh vyhlíží další dvě snížení. Toto očekávání je podpořeno zpomalující inflací a známkami oslabování ekonomického růstu. Tento scénář by znamenal tlak na oslabení australského dolaru, případná naznačená opatrnost v rámci dalšího uvolňování měnové politiky by měnu naopak mohla podpořit," doplnil Tomáš Babušík, analytik z F.X.C.G.

V eurozóně se podle analytiků čeká nárůst jádrové inflace z 2,4 % na 2,7 %. "Pokud by tomu tak bylo, může to být trnem v oku ECB, protože trhy až s 80% pravděpodobností vyhlížejí červnové snížení sazeb. Pokud by inflace rostla a naznačovala nepříznivý dopad cel, je pravděpodobné, že by začalo posilovat euro," dodal Babušík.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika