US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

OSN: Pásmo Gazy přišlo kvůli izraelské blokádě o miliardy dolarů

Izraelská blokáda připravila ekonomiku palestinského Pásma Gazy od roku 2007 o 16,7 miliardy dolarů. Zbídačila dva miliony lidí, kteří v pásmu žijí, a přispěla k růstu nezaměstnanosti. Uvádí se to ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila OSN a jež se zabývá situací v pásmu od doby, kdy se tamní vlády ujalo hnutí Hamás.

Dokument vznikl v organizaci zvané Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), pokrývá období mezi lety 2007 a 2018 a podle agentury AP je to jedna z nejpodrobnějších analýz situace v pásmu. Izrael zavedl blokádu na své hranici podobně jako Egypt na své s cílem kontrolovat pohyb lidí i zboží. S Hamásem od roku 2007 svedl tři války, nejničivější byla ta poslední v roce 2014, při níž přišlo o život přes 2 000 Palestinců a vznikly ohromné materiální škody. Izrael stále trvá na tom, že je třeba nepřátelskému Hamásu bránit v budování jeho vojenských kapacit. Kritici ale postup Izraele označují za kolektivní trest.

Pásmo Gazy trpí nedostatkem pitné vody a výpadky elektřiny, jeho občané nemohou volně vycestovat. "Výsledkem je zhroucení téměř celé lokální ekonomiky, její izolace od ekonomiky na druhém palestinském území i od té světové," stojí ve zprávě. Za celé jedenáctileté sledované období pásmo zaznamenalo ekonomický růst 4,8 %, obyvatel tam přibylo o 40 %. Míra nezaměstnanosti v roce 2006 činila 35 %, v roce 2018 už 52 %. Za chudé se dalo v roce 2007 považovat 39 % občanů pásma, v roce 2017 pak 55 %. Na základě propočtů založených na ekonomickém vývoji do roku 2007 UNCTAD došla k závěru, že bez blokády by v roce 2017 bylo v chudobě jenom 17 % obyvatel.

Izrael dlouhodobě obviňuje OSN ze zaujatosti při posuzování jeho sporů s Palestinci. Zpráva UNCTAD se jenom krátce zmiňuje o raketových útocích, jimiž radikálové z pásma ohrožují civilisty v Izraeli. "Palestinští bojovníci musejí tyto útoky okamžitě ukončit," stojí v dokumentu.

Izraelské ministerstvo zahraničí jej označilo za "jednostranný a pokroucený obraz" situace. Podle úřadu zpráva nezohledňuje fakt, že je Pásmo Gazy pod kontrolou "teroristických organizací", na něž padá odpovědnost za to, co se na tomto území děje.

Mluvčí Hamásu Házim Kásim naopak prohlásil, že dokument zobrazuje velikost izraelského zločinu. "Tato blokáda je válečný zločin, který v pásmu přivedl ke zhroucení veškeré služby. Ty údaje také svědčí o tom, jak je svět vůči této nelegální blokádě bezmocný," dodal.

Skupina izraelských ochránců lidských práv Giša uvedla, že ukončit blokádu je morální a právní povinnost, protože cena, již za ni Palestinci platí v podobě ztraceného času, příležitostí a odloučení od svých blízkých, je nevylíčitelná.

Izrael obsadil Pásmo Gazy stejně jako Západní břeh Jordánu v roce 1967, z pásma se v roce 2005 stáhl, ale Západní břeh Jordánu stále okupuje a staví tam židovské osady.

UNCTAD vyzvala k ukončení blokády s tím, že Izrael musí zajistit tomuto území volný obchod a jeho obyvatelům volný pohyb. Svět pak vyzvala k vytvoření tlaku na usmíření Hamásu s palestinskou samosprávou, která vládne Západnímu břeh Jordánu.

Zdroj: ČTK

Blízký a Střední východIzrael
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná