Pátek na trzích: Asie se na směru neshodla, burzy v Evropě a USA zpevnily, za celý týden ale klesly

(AKTUALIZOVÁNO) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v pátek nejednotně. Většina trhů klesla, proti trendu šla ale burza v Tokiu poté, co japonský ministr financí naznačil možnost zásahu proti posilování jenu. Evropské a americké akciové trhy zakončily poslední obchodní den týdne v plusu, od pondělí do pátku ale zaznamenaly pokles.

Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně. Japonský Nikkei 225 připsal 0,46 % na 15 821,52 bodu poté, co tamní ministr financí Taró Asó prohlásil, že vláda je připravená provést nezbytné kroky k tomu, aby zastavila posilování jenu. Jihokorejský Kospi zakončil seanci se ztrátou 0,09 % na 1 972,05 bodu, australský S&P/ASX 200 odepsal 0,53 % na 4 937,60 bodu, čínský Shanghai Composite ztratil 0,75 % na 2 985,75 bodu a menší čínský Shenzhen Composite odevzdal 0,82 % na 1 914,32 bodu.

Ve čtvrtek se jen k dolaru dostal až na 109,10 USD/JPY, tedy na nejnižší hodnotu od předloňského silvestra, kdy japonská centrální banka šokovala finanční trhy oznámením, že rozšíří program kvantitativního uvolňování. V pátek ráno kolem 8.00 SELČ se kurz USD/JPY pohyboval kolem 108,70 USD/JPY.

Z ekonomických dat dopoledne vyšly v České republice údaje z trhu práce. Míra nezaměstnanosti v ČR v březnu klesla na 6,1 %, když celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 3,9 % na 443 109. Počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 2,2 %.

Dále byl dopoledne zveřejněn zápis z posledního zasedání České národní banky, z něhož vyplývá, že během diskuze bankovní rady ČNB minulý týden ve čtvrtek převažoval názor, že záporné sazby nejsou vhodným nástrojem k uvolňování měnových podmínek, a tedy k přímému ovlivňování inflace. Zároveň ale podle záznamu opakovaně v diskusi zaznělo, že záporné sazby mohou představovat užitečný nástroj v případě, že dojde k tlakům na posílení koruny kvůli rozdílným úrokovým sazbám v ČR a eurozóně.

Evropské akcie v úvodu obchodování rostly, britský index FTSE 100 kolem 9.20 SELČ rostl o 0,77 %, francouzský CAC 40 přidával 0,56 % a německý DAX zpevňoval o 0,53 %. Rovněž pražská burza se v úvodu poslední obchodní seance tohoto týdne pohybovala v plusu. Index PX rostl o 0,07 %, když akcie Erste přidávaly 0,3 % a cenné papíry Komerční banky rostly o 0,14 %.

V západní Evropě byl pátek na makrodata chudý. Ze zajímavějších čísel vyšly jen údaje o francouzské průmyslové výrobě, britské průmyslové výrobě a německé obchodní bilanci.

Ministerstvo financí ČR dále v nové makroekonomické prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 % z lednových 2,7 %. Pro příští rok nechal úřad odhad na 2,6 %. Loni ekonomika vzrostla o 4,2 %.

Americké akcie v úvodu rostly, index Dow přidával 0,55 %, S&P 500 rostl o 0,66 % a Nasdaq Composite zpevňoval o 0,62 %. V zámoří byly odpoledne zveřejněny údaje o vývoji velkoobchodních zásob. V únoru zásoby zaznamenaly pokles o 0,5 %. Čekalo se, že poté, co v lednu vzrostly o 0,3 %, vzroste jejich objem v únoru dále o 0,1 %.

Index pražské burzy PX nakonec páteční obchodování uzavřel na hodnotě 884,30 bodu, a připsal si tak 1,7 % při celkovém objemu obchodování 318,388 milionu korun. Pátečními lídry byly Vienna Insurance Group a Komerční banka. Za celý týden stoupl index o 0,7 %, nejúspěšnějším titulem byl Pegas Nonwovens, kdežto nejvíce ztratila likérka Stock Spirits.

Celoevropský STOXX Europe 600 uzavřel páteční obchodování se ziskem 1,1 %, což zároveň znamenalo celotýdenní pokles o 0,4 %. Britský index FTSE 100 v pátek stoupl o 1,1 %, německý DAX získal 0,96 % a francouzský CAC 40 si připsal 1,35 %.

Výsledek pátečního obchodování ovlivnily nejvíce rostoucí ceny ropy - futures ropy Brent rostly během dne až o 5 % a futures ropy WTI až o 6 %. Kromě ropy brali investoři svůj optimismus i z příznivých dat o německém obchodu a ze skutečnosti, že italská vláda přislíbila pomoc čtyřem menším ohroženým bankám. Po čtvrtečním poklesu se proto tento sektor v pátek zotavil; například Banco Popolare si během pátečního obchodování připsala deset a UniCredit devět procent.

Islandská vláda v pátek přestála hlasování o vyslovení nedůvěry, které vyvolaly opoziční strany v souvislosti s kauzou takzvaných Panama Papers. Kvůli aféře s převody peněz do daňových rájů tento týden rezignoval dosavadní premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Opozici se ale nelíbilo, že složení kabinetu se prakticky nezměnilo a že v něm nadále zůstávají ministři, jejichž jména se v Panama Papers rovněž objevila.

V zámoří nakonec Dow v pátek posílil o 0,2 % na 17 576,96 bodu, širší S&P 500 připsal 0,28 % na 2 047,60 bodu a Nasdaq Composite uzavřel silnější o 0,05 % na 4 850,69 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,95 % na 15,36 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,717 %. V plusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů, nejvíce vzrostly energetické odvětví a sektor základních materiálů, pod nulou zůstaly sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly shodně o 1,21 % a Nasdaq Composite přišel o 1,3 %.

Investoři jsou opatrní před nadcházející výsledkovou sezónou. Analytik z Global Markets Advisory Peter Kenny míní, že Wall Street od výsledků za první čtvrtletí neočekává mnoho. Vývoj na trhu podle něj nyní ovlivňuje především americká centrální banka, která naznačuje, že bude v dalším utahování měnové politiky obezřetná a bude postupovat jen velmi pomalu.

Analytici podle agentury Reuters čekají za první čtvrtletí pokles zisku na akcii společností z indexu S&P 500 o 7,5 % a pokles tržeb o 1,2 %. Výsledkovou sezónu v USA v pondělí neoficiálně zahájí Alcoa (výsledky zveřejní po konci obchodování).

Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters, ČTK

Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 8. 2021 9:00
Petr Zýma (XTB): Z technického hlediska se zajímavě na SHORT jeví Nasdaq 100, u S&P 500 zatím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V…
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat