Podíl eura na světových rezervách klesl nejníže za 12 let

Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank klesl ve třetím čtvrtletí loňského roku pod 23 % a sestoupil na svou nejnižší úroveň za 12 let. Celkové globální devizové rezervy za čtvrtletí mírně klesly z předešlého rekordu a vykázaly první pokles od finanční krize konce roku 2008. Oznámil to Mezinárodní měnový fond (MMF) v páteční čtvrtletní zprávě.
Podíl eura na světových devizových rezervách se snížil o zhruba o 100 miliard dolarů na 1,4 bilionu dolaru, což představovalo 22,6 % celkového objemu, minimum od třetího čtvrtletí roku 2002, proti úrovni 24,1 % ve druhém čtvrtletí. Podíl eura v rezervách byl na svém vrcholu v minulém desetiletí, kdy vystoupal až na 28 %. Od roku 2009 ale kvůli obavám z evropské dluhové krize výrazně klesal, většinou ve prospěch amerického dolaru.
Propad eura v rezervách odráží pokles jeho hodnoty vůči dolaru ve třetím čtvrtletí o osm procent. Správci rezerv přestali kupovat eura a někteří je prodávali. Reagovali tak na to, že Evropská centrální banka (ECB) zdražila jejich držení snížením jedné z úrokových sazeb do záporného pásma, řekl agentuře Reuters analytik Sebastien Galy z newyorské pobočky Société Générale.
Globální rezervy se snížily na 11,8 bilionu USD z rekordních 12 bilionů dolarů ve druhém čtvrtletí. Jsou zde započítány i takzvané nealokované rezervy, o nichž MMF s jistotou neví, která centrální banka je drží, vesměs se však přisuzují Číně. Objem této kategorie rezerv MMF vyčíslil na zhruba pět bilionů dolarů.
Zdroj: ČTK