Proč nás internet nasává jako černá díra?

"Zkontrolovat Facebook zabere minutu." Často poslední slova internetového závisláka, než zabředne do sledování videí, komentářů a tweetů. Pokud vám to zní povědomě, nezoufejte. Jak dokazují nové studie LiveScience, vzhledem ke struktuře internetu jde o úplně přirozenou lidskou reakci.
Všudypřítomnost internetu a neexistence hranic podněcují k mrhání časem. Struktura internetu je stavěna tak, že je obtížné překonat se a najít v sobě vůli odejít. "Závislost na internetu je jiná než na klasických drogách," tvrdí Tom Stafford z University of Sheffield a zdůrazňuje, že pro mnohé z nás představuje internet neodolatelné pokušení, které zabíjí naši soustředěnost.
Lidé jsou sociální tvorové, proto tak milují e-mail a jiné komunikační nástroje. E-mail a sociální média mají přitom podobnou strukturu odměňování jako výherní automat - většinou z nich "nic nekápne", ale také občas přijde oslnivý jackpot. V případě internetu je tímto "jackpotem" lahůdka šťavnatých drbů nebo dlouho očekávaný mail. Okamžitá odměna dále podtrhuje přitažlivost internetu.
Obranné instinkty
Kladné pocity, jež v lidech vyvolává internet, trénují lidi podobně jako kdysi I. P. Pavlov psy. Ten u nich spouštěl podmíněný reflex slinění při zaznění zvuku spojeného s jídlem. Například při prohlížení hlavní stránky Facebooku se dostavují návaly dobrých pocitů způsobených konkrétními chemikáliemi v našem mozku. Lidé si postupně navykají a vyhledávají tento "sociální vzruch" opakovaně.
Čtení mailů může podle Lindy Stoneové, psycholožky zabývající se fyziologickými efekty internetu, vést až k takzvané e-mailové apnoe. Stoneová odhalila, že zhruba 80 % lidí při kontrole emailů na chvíli zadrží dech nebo dýchá mělce. Internet často lidem nabízí důležitý obsah, který vyžaduje aktivitu nebo reakci. Může to být například zadání úkolu od šéfa nebo fotky ze společné akce od blízkého přítele. Lidé očekávají příchod takovýchto zpráv, a proto na chvíli zadrží dech, jakmile do emailového rozhraní vstoupí.
Zadržení dechu ale spustí sérii fyziologických reakcí připravujících lidské tělo na to, aby bylo schopno čelit neznámým hrozbám nebo překvapením. Soustavná aktivace této fyziologické odezvy může mít negativní důsledky pro lidské zdraví.
Před pokušením internetu se neschováte
Kolikrát už se vám stalo, že jste na něčem pracovali a objevila se otázka, na niž bylo nutné najít odpověď? V takovém případě není nic snazšího, než zabrousit na Wikipedii. Několik minut poté se ale přistihnete, že googlíte něco úplně jiného, co už vůbec nesouvisí s vaší prací.
Studie naznačují, že s vůlí je to jako se svalem - lze ji posilovat, ale také se stane, že už je v určité chvíli unavená. Protože je internet pořád na dosah, zůstat imunní vůči jeho přitažlivosti vyžaduje stálé napětí "svalu" v našem mozku. Jeho únava může způsobit ztrátu sebekontroly.
Pro ty, kteří chtějí se svou závislostí na internetu jednou provždy zatočit, existuje několik jednoduchých triků. Využít lze například nástrojů k blokování webu, které limitují čas surfování a pomáhají závislým lidem opětovně získat kontrolu nad časem. Další metodou je už předběžný časový rozvrh práce a surfování (například, že nezačnete surfovat, dokud nebude úkol hotový, a pak si dopřejete 5 minut "odpočinku" na webu).
Zdroj: LiveScience
Aktuality
