Rakousko letos plánuje rozpočtový deficit 9,5 % HDP

Rakousko plánuje kvůli pandemii na letošní rok deficit rozpočtu 9,5 % hrubého domácího produktu. Pod limit 3 %, který stanovují rozpočtová pravidla Evropské unie, se má schodek vrátit v roce 2023. Vyplývá to z návrhu, který ve středu představil ministr financí Gernot Blümel. Je to mnohem horší plán, než s jakým počítá na letošní rok česká vláda, a zhruba v souladu s tím, co na letošek chystá Slovensko.

Vláda vedená konzervativci, která se ujala úřadu letos v lednu, slíbila vyrovnané hospodaření. S nástupem pandemie letos v březnu ale musela plány změnit a slíbila, že bude utrácet, jak bude potřeba, aby udržela ekonomiku nad vodou. Následně představila plány na výdaje desítek miliard eur ve formě garancí za půjčky, podpory pro firmy a také systému, který má zabránit propouštění. Rakousko je přitom tradičně považováno za fiskálně zodpovědnou zemi.

Návrh počítá s tím, že na takzvaný kurzarbeit, kdy stát přispívá na mzdy zaměstnanců, letos půjde z rozpočtu 6,8 miliardy eur. V dubnu, kdy vrcholila pandemická krize, pobíral peníze z programu více než jeden milion lidí. To však bylo mnohem méně, než s kolika se původně počítalo. Na příští rok počítá ministerstvo financí s výdaji na kurzarbeit 1,5 miliardy eur.

Výdaje na hospodářkou pomoc v souvislosti s pandemií mají letos a příští rok činit 50 miliard eur. Z toho 24,8 miliardy eur už letos bylo vyplaceno nebo schváleno k vyplacení, dodalo ministerstvo.

Rozpočet vychází z ekonomické předpovědi institutu Wifo, který sestavuje pro vládu údaje o HDP. Letos počítá s poklesem ekonomiky o 6,8 % a příští rok již s růstem o 4,4 %, pokud však nepřijde druhé uzavření ekonomiky. V takovém případě by letos byl pokles výraznější o 2,5 procentního bodu a příští rok by ekonomika stagnovala. Vláda uvedla, že se chce dalšímu uzavření ekonomiky vyhnout, denní počet nových případů nemoci ale už v poslední době překonal březnový vrchol.

Návrh rozpočtu počítá v příštím roce s deficitem 6,3 % HDP. V dalším roce se má snížit na 3,5 % HDP a v roce 2023 až na 1,9 %. EU po dobu pandemie pozastavila svá rozpočtová pravidla, včetně požadovaného 3% stropu rozpočtového deficitu.

Podle makroekonomické prognózy českého ministerstva financí z poloviny září skončí letos veřejné finance České republiky kvůli propadu daňových příjmů a nárůstu rozpočtových výdajů kvůli zmírnění dopadů šíření koronaviru ve schodku 6,4 % HDP. Schodek rozpočtu je naplánován na 500 miliard korun.

Slovenská vláda letos počítá se schodkem 9,68 % HDP. Příští rok by měl podle návrhu, který dnes schválila vláda, deficit rozpočtu klesnout na 7,44 % HDP.

Zdroj:
ČTK
Rakousko
Přestat sledovat
Rozpočet
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat