Ranní analytická poznámka (14. prosince): Další otočka na akciovém trhu, vyšší sazby Fedu investory nechávají v klidu

Americké akciové indexy po pondělním mírném poklesu v úterý zamířily zostra vzhůru. Severním směrem se vydaly také evropské burzy.
K evropskému růstu hlavní měrou dopomohla zpráva o rekapitalizaci italské bankovní skupiny Unicredit. Ta si hodlá na trh přijít pro 13 miliard eur. Zároveň plánuje rozšířit záběr svého plánu propouštění (celkem 14 tisíc zaměstnanců v následujících dvou letech) a realizovat dodatečné nákladové úspory. Větší část kapitálu má být určena na krytí ztrát z klasifikovaných úvěrů. UniCredit plánuje vyvést necelých 18 miliard eur v klasifikovaných úvěrech mimo své rozvahové knihy, zabalit je do cenných papírů (takzvaná sekuritizace) a prodat je na trhu.
Středeční obchodování by se mělo nést přece jen v o něco opatrnějším duchu. Důvodem je probíhající zasedání představitelů americké centrální banky. Na něm by po roce mělo dojít ke zvýšení referenční sazby, a to o 25 bazických bodů na 0,5-0,75 %.
Finanční trhy s krokem prakticky beze zbytku počítají, a proto by s nimi mohla výrazněji zahýbat snad jen překvapivá rétorika šéfky Fedu Janet Yellenové na tiskové konferenci. Hlavním tématem je pro trhy budoucí trajektorie vývoje sazeb. O ní, stejně jako o předpokládaném vývoji v ekonomice, více napoví nová ekonomická prognóza.
Aktuální "dot plot", tedy graf znázorňující očekávání jednotlivých členů měnového výboru Fedu, naznačuje dvojí zvýšení sazeb v roce 2017, proinflační politika Donalda Trumpa ale může ovlivnit názory centrálních bankéřů. Výraznější změna (směrem ke třem zvýšením sazeb v roce 2017) by ale nyní byla spíše překvapením. Trumpova politika prozatím nemá reálné obrysy, a nelze tedy příliš předpokládat, že se standardně opatrný Fed bude chtít zavazovat k rychlejšímu zvyšování úroků bez hmatatelných dopadů fiskálních změn na vývoj v ekonomice.