Dohoda o brexitu byla britským parlamentem smetena ze stolu. Co bude dál?

Theresa Mayová v úterý večer utrpěla na půdě dolní komory britského parlamentu drtivou porážku. Dohodu o brexitu, kterou premiérka dojednala s Bruselem, odmítlo 432 zákonodárců, podporu jí vyjádřilo jen 202 poslanců. Scénáře dalšího možného vývoje shrnuje analytik Jan Šumbera z České spořitelny.
Přejednání dohodnutých smluv se zdá být velice nepravděpodobné. Velká Británie má na celý proces čas jenom do pondělí 21. ledna. Jestliže aktuálně dvě třetiny parlamentu stojí proti stávající podobě návrhu, najít konsenzus nad novou variantou je nejspíše sci-fi.
Konání voleb má zřejmě větší míru pravděpodobnosti. Opozice v čele s Jeremym Corbynem plánuje na středu hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Pokud by Mayová důvěru ztratila, volby by mohly být reálnou variantou.
Druhé referendum o brexitu také nelze zcela vyloučit. Průzkumy jsou nicméně nejisté a, upřímně, pro demokratický systém by to byla rána. Byť můžeme výsledek rozhodnutí Britů vnímat jakkoli, odehrál se pod demokratickou taktovkou. Dělat další referendum, protože se výsledek nepovedl, je z pohledu zachování parametrů demokracie velmi riskantní.
Čtvrtý scénář představuje prodloužení jednací doby (odložení aktivace článku 50). Takovou variantu by musely schválit všechny členské země Evropské unie. A je zřejmé, že se jim do něčeho takové nebude chtít. Britové měli dva roky a za tu dobu toho nestihli moc. Politicky je to však varianta schůdná.
Pátý scénář je, že brexit nebude. Zákonodárci ještě mají možnost z procesu vycouvat. Pokud ovšem druhé referendum není pro demokracii úplně příznivé, zrušení brexitu z poslaneckých lavic by bylo jako pěst na oko.
Posledním možným scénářem je, že proběhne brexit bez dohody. Takzvaný tvrdý brexit, při kterém by ostrovní ekonomika dostala pořádnou ránu, zůstává rizikovou možností.
Poznámka: Británie by měla podle nynějších plánů EU opustit 29. 3.
Možné scénáře dalšího vývoje, zdroj: CNBC