Růst spotřebitelských cen v ČR znovu zpomalil, v říjnu na 2,9 %

Spotřebitelské ceny v ČR v říjnu potřetí v řadě zpomalily meziroční růst, tentokrát na 2,9 % ze zářijových 3,2 %. Promítly se do toho především pohyby cen energií. Lidé více platili za alkohol, tabákové výrobky nebo maso. Naopak opět klesly ceny za poštovní služby a telekomunikace. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na vývoj mělo největší vliv zpomalení růstu cen v oddíle bydlení. Ceny elektřiny oproti loňskému říjnu zmírnily svůj růst na zhruba pět procent a ceny zemního plynu klesly o téměř čtyři procenta," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá. Nájemné ale zdražilo o 2 %, vodné o 1,7 % a stočné o 1,5 %.

ČR - meziroční inflace

Alkohol byl ve srovnání s loňským říjnem letos dražší o 3,5 %, tabákové výrobky o více než 14 %. Za maso se platilo zhruba o pět procent více, uzeniny zdražily bezmála o šest procent, ještě o něco více vzrostly ceny zeleniny. Ve stravovacích službách Češi platili o 5,3 % více. Poštovní a telekomunikační služby naopak zlevnily zhruba o tři procenta.

Proti září se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o 0,2 %. Zdražovaly hlavně potraviny a nealkoholické nápoje, nižší byly ceny za bydlení.

Statistici v úterý zveřejnili také bilanci vývozních a dovozních cen za září. Ceny v exportu vzrostly meziročně o 0,9 %, především vlivem zdražení strojů a dopravních prostředků. Dovozní ceny, které proti loňskému září klesly o 1,3 %, byly ovlivněny setrvávajícími nízkými cenami ropy a ropných výrobků.

Meziměsíčně se ceny vyváženého i dováženého zboží zvýšily o 1,9 %, přispělo k tomu oslabení koruny, uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.

Inflace podle analytiků zůstane pod třemi procenty po zbytek roku

Meziroční inflace se pod třemi procenty zřejmě udrží i ve zbytku roku. Výraznější pokles ke dvěma procentům lze ale čekat až příští rok, a to především kvůli dopadům druhé vlny pandemie a s tím spojeným útlumem ekonomické aktivity. Vyplývá to z reakcí analytiků na úterní údaje Českého statistického úřadu o říjnové inflaci.

"Pod třemi procenty se inflace pravděpodobně udrží i v závěrečných dvou měsících roku. Výraznějšího zvolnění inflace ke dvěma procentům se však dočkáme až v příštím roce," uvedl analytik společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.

I podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče celková inflace může mírně klesat i v dalších měsících. "Říjnová data by měla utvrdit bankovní radu v jejím názoru, že zvyšování úroků může být pozvolnější a že hlavně může začít později, než jak vykresluje čerstvá prognóza z dílny centrální banky, jež předpokládá první zvýšení úroků již na jaře 2021," uvedl.

Inflace bude mít tendenci dále klesat i podle analytika ČSOB Petra Dufka. Velkou neznámou je ale podle něj reakce obchodníků poté, co snad ještě před Vánocemi budou moci konečně otevřít své kamenné prodejny. "Zda půjdou cestou marží, nebo naopak budou chtít před vánočním finále zákazníka nalákat za každou cenu, lze jen spekulovat. Desinflační trend to však s ohledem na stav ekonomiky už nejspíš nezastaví," uvedl.

Do vývoje inflace se přitom podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka promítá několik protichůdných vlivů. "Oslabení koruny zdražuje zboží dovážené ze zahraničí. Zároveň ovšem výrazně klesly ceny ropy a zemního plynu na světových trzích. Dovozní ceny nerostných paliv jsou o více než 20 % nižší než loni," upozornil.

V poklesu inflace roli hrají podle analytika Raiffeisenbank Davida Vagenknechta i ceny potravin. Nasvědčuje tomu podle něj příznivý odhad letošních sklizní. K nižší inflaci bude přispívat i nadále také vývoj cen energií a utlumená ekonomická aktivita kvůli druhé vlně pandemie. "K výraznějšímu poklesu dojde až začátkem příštího roku," uvedl.

Říjnová inflace byla mírně nižší, než odhadovala ČNB

Říjnová inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka v prognóze. Ve velké shodě s očekáváním banky skončily všechny složky inflace, uvedl ředitel měnové sekce ČNB Petr Král.

Růst cen potravin v souladu s odhady ČNB dále zpomalil. Podle Krále se také do značné míry naplnilo očekávání ohledně zmírnění růstu regulovaných cen. Mírně pod odhady ČNB byla jádrová inflace, která nezahrnuje sezónní vlivy. Ta v říjnu již nerostla. Meziroční pokles cen pohonných hmot byl mírně nižší, než předpovídala prognóza ČNB. "Odhad primárních dopadů změn nepřímých daní se naplnil," uvedl Král.

Říjnový pokles inflace je tak podle něj v souladu s prognózou ČNB. "V průběhu příštího roku bude inflace dále klesat v návaznosti na odeznění vysokého nárůstu tržních cen z počátku letošního roku a posléze i vlivem zmírnění růstu celkových nákladů, ve kterém se projeví i obnovené posilování kurzu koruny," uvedl Král. Na přelomu let 2021 a 2022 by se inflace podle něj měla nacházet poblíž dvouprocentního inflačního cíle.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 7. 2021 12:00
Investorský magazín: Lekce z psychologie tradingu
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Obchodování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat