US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Srbsko a firma Rio Tinto jsou blíže dohodě o možné těžbě lithia

Nadnárodní těžařský gigant Rio Tinto se v pondělí se srbskou vládou dohodl na urychlení těžby lithia v Srbsku. Vyplývá to z podepsaného memoranda o porozumění, napsala agentura Reuters. Lithium se stává velmi žádanou komoditou, protože se používá k výrobě baterií do elektrických vozů. Obsahuje jej zdejší jedinečný minerál jadarit. Asi 136 milionů tun zásob jadaritu se nachází v údolí řeky Jadaru, což je jeden z přítoků Driny v západním Srbsku. Britsko-australská firma naleziště objevila v roce 2004, investovala zde již 90 milionů dolarů a těžba má podle odhadů začít po roce 2023.

Redakce IW
Redakce IW
24. 7. 2017 | 17:30
Srbsko

Jadarit obsahuje boritan užívaný k výrobě keramiky, umělých hnojiv a dalších chemických sloučenin a právě lithium. V memorandu se uvádí, že Rio Tinto a Srbsko jsou jeho podpisem na cestě stát se lídry v oblasti globální těžby lithia a produkce boritanu. Srbský ministr energetiky Aleksandar Antić řekl, že těžba lithia bude mít zásadní význam pro rozvoj Srbska.

Velká naleziště této suroviny byla objevena rovněž v České republice. Z výsledků geologického průzkumu z konce loňského roku vyplývá, že na krušnohorském Cínovci se nachází 1,2 až 1,4 milionu tun lithia. Česko tak disponuje podle hrubých odhadů šesti procenty jeho světových zásob, většina je v okolí Cínovce, zbytek ve Slavkovském lese.

Od loňského podzimu vlastní všechna povolení k těžbě u Cínovce na Teplicku společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Lithium chce těžit povrchově. Hlubinou těžbu pak v lokalitě plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australský European Metals Holdings (EMH).

Zdroj: ČTK

LithiumSrbskoTěžba
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie