US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,35 %
NASDAQ-0,14 %
DOW JONES-0,45 %
PX+0,63 %
ČEZ-0,54 %
NVIDIA+1,12 %

Statoil prodal zbylý podíl v plynovém projektu v Ázerbájdžánu

Norská energetická společnost Statoil prodala za 2,25 miliardy dolarů svůj zbývající podíl ve velkém poli zemního plynu v Ázerbájdžánu. Od státem ovládané norské společnosti jej kupuje malajsijský podnik Petronas. Pro firmu Statoil jde o další ze série transakcí, které mají podpořit její schopnost vracet peníze akcionářům.

Redakce IW
Redakce IW
13. 10. 2014 | 9:31
Ropa

Malajsijci od Statoilu kupují podíl 15,5 % v ázerbájdžánském obřím poli zemního plynu Shah Deniz, oznámila v pondělí norská firma. Obchod zahrnuje také podíl Statoilu v plynovodu, který přivádí surovinu na trhy, a ve dvou souvisejících společnostech.

Statoil od roku 2010 prodal majetek v hodnotě asi 20 miliard USD, včetně maloobchodního řetězce a polí, ze kterých se již těží, aby mohl financovat rozvoj těžby z nových ložisek. Podnik, který se potýká s rostoucími náklady a v posledních týdnech i s klesajícími cenami ropy, již na počátku tohoto roku snížil plány kapitálových výdajů a zrušil cíl těžby na rok 2020. Rozhodnutí odůvodnil tím, že musí šetřit a vrátit více peněz investorům.

Pole Shah Deniz provozuje energetický koncern BP s partnerskými organizacemi TPAO, SOCAR, Lukoil a Nico. Evropská unie v tomto projektu vidí cestu, jak snížit svou závislost na plynu z Ruska.

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

NorskoRopa
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový býčí trend jako americký národní zájem? Nedivte se!

Akciový býčí trend jako americký národní zájem? Nedivte se!

27. 11.-Andrej Rády
Americké akcie