Tempo inflace ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně

Tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v červenci zrychlilo na 0,2 % meziročně z červnových 0,1 %, jak se očekávalo. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % při očekávání 0,2% růstu po červnovém zvýšení o 0,3 %. Jádrová inflace (očištěná o ceny potravin a energií) meziměsíčně zpomalila na 0,1 % z předchozích 0,2 %, očekávala se stagnace, zatímco meziročně zůstala stabilní na červnovém tempu 1,8 %, jak se očekávalo. Ceny energií meziročně klesly o 14,7 % a ceny pohonných hmot o 29,7 %.
Náklady na bydlení se zvýšily o 0,4 %, což je nejprudší tempo od února 2007. To podle ekonomů signalizuje, že inflační tlaky jsou dostatečně silné na to, aby americká centrální banka (Fed) už letos zahájila zvyšování úrokových sazeb.
Růst reálné týdenní mzdy v červenci zrychlil na 2,2 % meziročně oproti předchozím +1,8 %.
Mnozí ekonomové podle agentury Reuters předpokládají, že Fed zvýší úroky už na svém zářijovém zasedání. Podle některých expertů však inflace zůstává příliš nízká, takže by centrální banka mohla se zvýšením úroků vyčkat až do prosince. Vzhledem k omezeným inflačním tlakům, silnému dolaru a nízkým cenám komodit je navíc pravděpodobné, že zpřísňování měnové politiky v USA bude pozvolné.
Inflace už se několik let nachází pod dvouprocentním cílem centrální banky. Fed uvedl, že před zahájením zvyšování úroků musí nabýt předsvědčení, že inflace k tomuto cíli směřuje. Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
