Tomšík: Lednový index cen výrobců byl v souladu s predikcí ČNB. Je zjevné, že prodeje koruny nezpůsobily "žádné cenové šoky"

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík v příspěvku na stránkách ČNB okomentoval pondělní data o vývoji průmyslových cen zveřejněné Českým statistickým úřadem.
"Dnes uveřejněný údaj – lednový meziroční pokles cen průmyslových výrobců o 0,7 % – je kvalitativně v souladu s prognózou ČNB, očekávající lehké snížení průmyslových cen v meziročním srovnání. Aktuální údaje o cenách výrobců tak potvrzují dvě věci najednou. Za prvé, žádné šokové zdražování ve výrobě (a ani ve spotřebě) se po listopadové měnové intervenci nekoná. A za druhé, je to další údaj do mozaiky, v níž se naplňuje pečlivými analýzami podložené očekávání ČNB o tom, od kdy a v jaké míře se oslabený kurz koruny začne promítat do domácího ekonomického vývoje (v tomto případě zejména do cen v klíčovém zpracovatelském průmyslu)," píše v komentáři Vladimír Tomšík, viceguvernér České národní banky.
"Aktuální prognóza ČNB – publikovaná dne 6. února – počítá s tím, že k návratu do standardního režimu měnové politiky začne docházet až poté, co si ČNB bude jista, že ekonomika nastoupila cestu dostatečně robustního hospodářského oživení generujícího nízké, ale stabilní inflační tlaky na úrovni zajišťující plnění inflačního cíle udržitelným způsobem. Tedy až bude domácí cenové prostředí opět odpovídat zajištění nízké a stabilní inflace, tj. česká ekonomika bude daleko od zhoubných deflačních vod. Teprve potom bude možný odklon od používání kurzu koruny a návrat k využívání úrokových měr jako standardního nástroje měnové politiky. A to dle prognózy dříve než počátkem roku 2015 nenastane. Ani pak není důvod očekávat posílení kurzu na úroveň před zahájením intervencí ČNB, protože v mezidobí dojde k průsaku slabšího kurzu koruny do cenové hladiny, mezd i dalších nominálních veličin, dodává Tomšík.
Zdroj: ČNB