Trh práce se dále zlepšil, maloobchod kladně překvapil

Podle dat zveřejněných v pátek dosáhl růst maloobchodních tržeb v červnu 6, 2% meziročně a 1,5 % meziměsíčně. Růst maloobchodních tržeb jde napříč všemi hlavními skupinami prodejem, když nejvyšší růst zaznamenaly internetové obchody (22 %).
"Čísla jsou nad naší krátkobou prognózou i tržním konsensem (5 % a 5,5 %) a jsou tak mírným pozitivním překvapením," uvedl v komentáři analytik České spořitelny Jiř Polanský. "Celkově se ale příběh nemění. Maloobchod je podporován silným trhem práce a kladným sentimentem domácností. A podobný vývoj se dá očekávat i pro následující měsíce, ačkoliv během letních měsíců je obvyklá vyšší volatilita (počasí, dovolené apod.). Celkově pro letošní rok čekáme růst maloobchodních tržeb o 5,7 %. Naše prognóza pro příští rok je 4,3 %. Brexit, jehož hlavní dopady ale vzhledem ke celkem pochopitelné "zdržovací" taktice britské vlády přijdou až v příštím roce, je pro český maloobchod jen mírným rizikem směrem dolů."
Míra nezaměstnanosti poklesla V pátek také vyšla data z trhu práce (VŠPS - výběrové šetření pracovních sil) za druhé čtvrtletí. Po sezónním očištění se zvýšila celková zaměstnanost o 7000 osob a celková nezaměstnanost se snížila o 8000 osob. Míra zaměstnanosti dosáhla ve druhém čtvrtletí 57,4 % a oproti prvnímu čtvrtletí je o 0,1 procentního bodu vyšší. Celková míra nezaměstnanosti je nyní 4,0 % a oproti prvnímu čtvrtletí (4,2 %) je mírně nižší.
Tato data jsou zpracovaná podle metodiky ILO (International Labour Organisation), nicméně se liší od metodiky Ministerstva práce a sociálních věcí (data podílu nezaměstnaných osob). Výhodou metodiky ILO je sladěnost mezi zeměmi, proto když se porovnává míra nezaměstnanosti v rámci EU, tak se používají tato čísla, byť jsou mezi oběma metodami drobné rozdíly ohledně věkových skupin.
"Data jsou konzistentní s naší prognózou. Trh práce je v české ekonomice silný, což se projevuje v jeho zlepšování; to ale nyní již půjde především přes mzdový růst," uvedl analytik Polanský. " Míra nezaměstnanosti je již relativně silně pod svou přirozenou (dlouhodobou) úrovní a nemá příliš kam klesat. Proto pro druhou polovinu roku čekáme z hlediska míry nezaměstnanosti její zhruba stagnaci či jen velmi mírný pokles. Brexit je rizikem ve směru mírně vyšší míry nezaměstnanosti."
Zdroj: Česká spořitelna