Úterý na trzích: Asie se po nečekaném snížení sazeb RBA na směru neshodla, burzy v Evropě a USA klesly

(AKTUALIZOVÁNO) Obchodování na asijských akciových trzích skončilo v úterý nejednotně - většina burz uzavřela v plusu, trh v Hongkongu ale zaznamenal výraznou ztrátu. Evropské a americké akcie zlevnily. Investoři sledovali makroekonomická data a rovněž zasedání australské centrální banky, na němž došlo k překvapivému snížení úrokových sazeb.

Čínský Shanghai Composite posílil o 1,85 % na 2 992,64 bodu, korejský KOSPI přidal 0,42 % na 1 986,41 bodu a australský S&P/ASX 200 zpevnil o 2,11 % na 5 353,80 bodu, zatímco index hongkongské burzy Hang Seng odepsal takřka 2 %. Burza v Tokiu zůstala v úterý zavřená.

Investory již v noci na úterý překvapilo nečekané snížení sazeb australské centrální banky. Základní úrokovou sazbu RBA snížila o 25 bazických bodů na 1,75 %. Chce tak bojovat s hrozbou deflace, která ohrožuje vyspělé ekonomiky, a omezit posilování domácí měny, které může komplikovat ekonomický rozvoj.

V Číně byl v noci na úterý zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností Markit Economics. Ukazatel klesl v dubnu na 49,4 bodu z 49,7 bodu v březnu, čekal se naopak růst na 49,9 bodu. Je-li index pod 50 body, dochází k poklesu aktivity. Čínský PMI ve výrobním sektoru se nachází v pásmu kontrakce bez přerušení již 14 měsíců.

Pražská burza zahájila úterní obchodování kolem nuly, index PX v prvních minutách po začátku obchodní seance rostl o 0,02 %. Trhy v západní Evropě se rovněž pohybovaly v červených číslech, STOXX Europe 600 po první půlhodině obchodování odepisoval 0,16 %.

Hospodářské výsledky v Evropě zveřejnily například UBS, Lufthansa nebo BMW a BNP Paribas.

Energetická společnost ČEZ v úterý navrhla na červnové valné hromadě vyplatit členům představenstva a dozorčí rady 23 milionů korun. V loňském roce výplatu tantiém odmítlo ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní, asi 70procentní podíl ve firmě český stát. Tantiémy tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům.

Evropská komise dopoledne odtajnila zaktualizovanou ekonomickou prognózu pro eurozónu a Evropskou unii. Ekonomiky Evropské unie i eurozóny letos podle EK porostou pomaleji, než se doposud čekalo. Hrubý domácí produkt EU by měl vzrůst o 1,8 % a eurozóny o 1,6 %. Výhled pro letošní rok pro českou ekonomiku komise zhoršila na 2,1 % z 2,3 %. Pro rok 2017 předpovídá nyní komise pro ČR růst na úrovni 2,6 %, také o něco méně než 2,7 % uváděných v únorové zimní prognóze.

Odpoledne zveřejnila hospodářské výsledky americká farmaceutická společnost Pfizer. Firmě vzrostly v prvním čtvrtletí zisk i příjmy. Hospodaření podpořilo převzetí firmy Hospira a zájem o nové léky na rakovinu. Čistý zisk Pfizeru se zvýšil o 27 % na 3,02 miliardy USD.

Odpoledne na trh dorazila zpráva, že těžařská firma OKD podala v úterý ke Krajskému soudu v Ostravě sama na sebe insolvenční návrh. Spojila ho s návrhem na reorganizaci. Firma, která nyní dává práci více než 12 000 lidí, nemá dost peněz na to, aby mohla splácet své závazky. Podle insolvenčního návrhu má více než 650 věřitelů a dluží jim přes 17 miliard korun.

Americké akcie zahájily úterní seanci poklesem, index Dow ztrácel v první půlhodině téměř 150 bodů, S&P 500 a Nasdaq byly v těsném závěsu. Nakonec Dow klesl o 0,78 % na 17 750,91 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,87 % na 2 063,37 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,13 % na 4 763,22 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 6,27 % na 15,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o sedm bazických bodů na 1,798 %. V mínusu v úterý skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor, relativně nejlepší výkon naopak podaly sektor necyklického spotřebního zboží a odvětví veřejných služeb.

Euro v úterý vůči americkému dolaru stouplo na nové osmiměsíční maximum a poprvé od loňského srpna překonalo hranici 1,16 EUR/USD, později ale o všechny zisky přišlo.

Světové ceny ropy v úterý kvůli obnoveným obavám investorů z převisu nabídky nad poptávkou pokračovaly v poklesu. Dolů je tlačil rovněž propad na akciových trzích.

Index pražské burzy PX nakonec přišel o téměř 13 bodů. Většina titulů byla v mínusu, světlými výjimkami byly CME (+4,33 %), Philip Morris ČR (+1,20 %) nebo O2 Czech Republic (+0,63 %). Akcie NWR během dne ztrácely až 41 %, nakonec ale zlevnily jen o 16,67 % na 10 haléřů za kus.

Celoevropský index STOXX Europe 600 v úterý ztratil 1,66 %, všechny jeho základní sektory skončily v mínusu. Britský FTSE 100 ztratil 0,9 %, německý DAX odepsal 1,94 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,59 %. V čele sestupu akcií stály banky.

Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK, CNBC

Světové akcie
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 8. 2021 10:00
Ronald Ižip (Trend): Akcie jsou hodně vysoko, těžko se ale hledají výnosné alternativy. Pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat