Evropské akcie v úterý ztrácely, pokles vedly banky

Celoevropský index STOXX Europe 600 v úterý ztratil 1,66 %, všechny jeho základní sektory skončily v mínusu. Britský FTSE 100 ztratil 0,9 %, německý DAX odepsal 1,94 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,59 %. V čele sestupu akcií stály banky.
Index DAX se vrátil pod psychologicky důležitou hranici 10 000 bodů a panevropský index FTSEurofirst 300 během dne sestoupil až na 1 316,85 bodu, tedy na nejnižší úroveň od 13. dubna, nakonec ale odepsal jen 1,7 % na 1 318,91 bodu.
HSBC ohlásila 18% pokles čtvrtletního zisku před zdaněním na 5,43 miliardy USD. Akcie banky klesly o jedno procento.
Francouzská banka BNP Paribas ohlásila za první čtvrtletí 10% nárůst čistého zisku, ale její divize investičního bankovnictví se dostala pod tlak kvůli nevypočitatelnému tržnímu prostředí. Akcie banky nejprve poskočily vzhůru, během dne však většinu zisků zase odevzdaly.
Německý ústav Commerzbank v prvním čtvrtletí utržil 163 milionů eur, což představuje meziroční pokles o 52 %. Jeho akcie se propadly o devět procent.
Švýcarská UBS vykázala hrubý zisk 1,4 miliardy švýcarských franků. V roce 2015 byl výsledek 2,3 miliardy. Akcie společnosti klesly o sedm procent.
Dolů zamířily rovněž akcie těžařských společností. Reagovaly tak na pokles cen kovů, za kterým stály slabé údaje o vývoji čínské ekonomiky. Čína je největším spotřebitelem kovů na světě.
V Číně byl v noci na úterý zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru sestavovaný společností Markit Economics. Ukazatel klesl v dubnu na 49,4 bodu z 49,7 bodu v březnu, čekal se naopak růst na 49,9 bodu. Je-li index pod 50 body, dochází k poklesu aktivity. Čínský PMI ve výrobním sektoru se nachází v pásmu kontrakce bez přerušení již 14 měsíců.
Euro vůči americkému dolaru vystoupilo během dne až na nové osmiměsíční maximum, a poprvé od loňského srpna tak překonalo hranici 1,16 USD.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Evropská unie i eurozóna letos porostou pomaleji, než se doposud čekalo. Hrubý domácí produkt EU vzroste o 1,8 procenta a eurozóny o 1,6 procenta. Uvedla to v úterý ve své jarní prognóze vývoje ekonomiky Evropská komise.
- Česká ekonomika letos poroste o 2,1 procenta, uvádí Evropská komise ve své jarní makroekonomické předpovědi. V prognóze tak korigovala svůj únorový odhad, kdy hovořila o růstu hrubého domácího produktu (HDP) o 2,3 procenta.
- Jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy o připravované dohodě o volném obchodu se pravděpodobně zastaví. Předpokládá to náměstek francouzského ministra obchodu Matthias Fekl s tím, že to vyplývá ze současného postoje Washingtonu.
- Energetická společnost ČEZ navrhuje na červnové valné hromadě vyplatit členům představenstva a dozorčí rady 23 milionů korun. V loňském roce výplatu tantiém odmítlo ministerstvo financí, přes něž vlastní majoritní, asi 70procentní podíl ve firmě český stát. Tantiémy tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům.
- Březnový index cen evropských výrobců meziměsíčně povstal na -0,3 procenta z únorových -0,7 procenta; očekávaná hodnota však byla lepší, -0,1 procenta. Meziroční srovnání bylo lichotivější, když index zůstal na hodnotě -4,2 procenta, stejné jako v březnu roku 2015. Očekávala se hodnota -4,3 procenta.
- Provozní ztráta německé letecké společnosti Lufthansa v prvním čtvrtletí klesla o více než dvě třetiny na 53 milionů eur (1,4 miliardy Kč). Aerolinkám pomohly nízké ceny pohonných hmot a snížení nákladů prostřednictvím reorganizace letů na krátké vzdálenosti.
- Německé automobilce BMW klesl v prvním čtvrtletí zisk před zdaněním a úroky o 2,5 procenta na 2,46 miliardy eur (66,5 miliardy Kč) a mírně zaostal za očekáváním. Na výsledky měl dopad vývoj směnných kurzů a vyšší náklady na administrativu a prodej. Prodej aut naopak stoupl na nový rekord.
- Britům dělá více starostí skotská nezávislost než odchod z Evropské unie. Na 68 procent Britů, jichž se ptal skotský deník The Herald, považuje možnost odchodu Skotska ze Spojeného království za větší hrozbu než případný odchod Spojeného království z Evropské unie. Z toho má největší obavy jen 32 procent.
- Komoditní společnost Liberty House se rozhodla předložit návrh na koupi britských aktivit indické ocelářské skupiny Tata Steel. Podle agentury Reuters jde o první konkrétní nabídku od chvíle, kdy Tata Steel ohlásila plány na odchod z Británie.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality

