Merkel exit: Politické i tržní riziko pro Evropu

Loni přicházely na přetřes střídavě události jako "Grexit" nebo "Brexit". Nyní je na obzoru další riziko zvané trochu méně obratně "Merkel exit". Ustojí německá kancléřka migrační krizi? A ustojí Evropa její případný odchod ze scény?
Podle hlavní globální politické analytičky Citigroup Tiny Fordhamové je politická budoucnost Angely Merkelové poprvé za posledních deset let v sázce. Přestože je jednou z nejsilnějších čelných postav států od finanční krize, její relativně vstřícný přístup k migrantům a přísliby pomoci vyvolaly odmítavé reakce doma v Německu i v zahraničí.
Její preference v posledním období zaznamenaly výrazný pokles, a to z 67 % v srpnu na 49 % v listopadu loňského roku. Zatím posledním velkým problémem, s nímž se v souvislosti s migranty musejí Německo a jeho kancléřka vypořádat, jsou sexuálně orientované útoky imigrantů loni na Silvestra.
Merkel exit horší než Grexit
"Ačkoli by podle nás kancléřka mohla přestát migrační krizi relativně v pohodě, Merkel exit považujeme před německými volbami (v roce 2017) za jedno z největších destabilizačních rizik pro EU s potenciálně velkým dopadem na trhy," píše Fordhamová ve správě Citi GPS: Global Pespectives and Solutions.
Evropští politici se podle ní nedokáží dobře vypořádat s migrační krizí, která se přidává k několika dalším problémům starého kontinentu a stává se jedním z nejpalčivějších. "Míra, s jakou migrační krize ohrožuje stabilitu v regionu, by mohla zastínit špatnou situaci v Řecku (které je pro letošek jistě menším rizikem než před rokem). Mohla by být také zkázou pro političku, která se nejvíce snažila o její vyřešení?" ptá se Fordhamová ve svém komentáři.
Konec integrity vevnitř i navenek
Podle Iana Bremmera a Cliffa Kupchana z poradenské společnosti Eurasia Group by oslabení postavení Merkelové mohlo znamenat výrazný posun ve směřování Evropy. Merkelová si podle nich svým vřelým přijetím imigrantů a utečenců zajistila mnohem méně následovníků u sebe doma a prakticky žádného mimo hranice Německa, což může podkopat její postavení a mohlo by to vylepšit pozici jejích soupeřů.
"Pro Evropu to bude znamenat sníženou schopnost společně reagovat na jakoukoli krizi (očekávanou i neočekávanou)," míní Bremmer a Kupchan s tím, že Merkelová de facto vystupuje v poslední době jako lídr celé Evropy prakticky ve všech krizových situacích.
Konec otevřené Evropy?
Merkelovou lze rovněž považovat za jednoho z největších obhájců otevřené Evropy, Evropy, která je otevřená světu a v rámci které hranice prakticky neexistují. S jejím pádem je možné, že oslabí i myšlenka otevřené Evropy. "Znamená to dramatickou změnu v tom, jak se Evropa chová doma i navenek. S rostoucím odporem dalších zemí vůči Německu by docházelo také k oslabování politického kapitálu Angely Merkelové," doplňují Bremmer a Kupchan.
"Merkel exit" není nevyhnutelný a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by k němu mělo dojít. Na druhou strnu je potřeba si přiznat, že postavení kancléřky, zejména kvůli nesouhlasu s jejím pozitivním postojem k uprchlíkům, je slabší než v minulosti. A tento samotný fakt je pro Evropu výzvou.
Zdroj: Citigroup, Eurasia Group, Business Insider
Aktuality
