US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

15 nejvíce zadlužených zemí

Státní dluhy jsou v poslední době tématem číslo jedna nejen v Evropě, kde země jako Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko a Španělsko bojují o život. I v ostatních částech světa státní dluhy rostou a ovlivňují občany i investory. Ti se bojí do postižených ekonomik investovat a ekonomikám chybějí potřebné peníze pro nastartování růstu. Podívejte se na žebříček nejzadluženějších států světa.

Tomáš Poděbrad
Tomáš Poděbrad
10. 6. 2011 | 6:00
Ekonomika

Německo

Dluh: 83,2 procenta HDP

Německo je na tom ze zadlužených zemí nejlépe. Situace se ovšem od roku 2009 zhoršila, když se veřejný dluh zvedl o 18 procent.

Srí Lanka

Dluh: 86,7 procenta HDP

Dluhová problematika by se měla v budoucnu zmírnit. Vláda plánuje v aukci prodat státní dluhopisy za více než jednu miliardu dolarů.

Portugalsko

Dluh: 93 procent HDP

Portugalsku byl přislíben 78miliardový záchranný eurobalíček. Prvních 18 miliard by měl stát obdržet už v červnu. Dluh by měl v letošním roce vzrůst o 86,6 procenta.

Súdán

Dluh: 94,2 procenta HDP

Súdánská vláda volá o pomoc. Tamní ekonomická a politická situace není zrovna růžová. Požádala proto o odpuštění téměř 40 miliard z dluhu.

Irsko

Dluh: 96,2 procenta HDP

Irský premiér Enda Kenny řekl, že restrukturalizace dluhu nepřipadá v úvahu. Všechny své dluhy je prý Irsko schopno splatit.

Belgie

Dluh: 96,8 procenta HDP

Zadlužení Belgie bude i nadále růst. V roce 2013 by mělo dosáhnout až 98,3 procenta HDP.

Singapur

Dluh: 102,4 procenta HDP

Přestože dluh Singapuru přesahuje 100 procent HDP, ratingové agentury zemi věří. Do roku 2020 by se měla země podstatné části dluhu zbavit.

Itálie

Dluh: 119 procent HDP

Ratingová agentura S&P přehodnotila výhled Itálie na negativní. Hlavním důvodem je pomalý ekonomický růst. Itálie má stále téměř 20procentní pravděpodobnost bankrotu.

Itálie, nebo Španělsko? Které velké "prase" je na tom hůř?

Jamajka

Dluh: 123,2 procenta HDP

Jamajský dluh rostl hlavně během let 1996 až 2003. V době, kdy na tom nebyla tamní ekonomika nejlépe a trpělo i zemědělství. Vláda plánuje restrukturalizaci dluhu.

Zadlužení přes 100 % HDP? No a co?!

Island

Dluh: 123,8 procenta HDP

Island je zřejmě z nejhoršího venku. Dluh zůstává i nadále vysoký, ale ratingová agentura Fitch změnila hodnocení země na stabilní.

Řecko

Dluh: 142,8 procenta HDP

Řecko nebude restrukturalizovat svůj dluh, navíc by mělo obdržet další mnohamiliardovou pomoc. Agentura Moody´s před nedávnem snížila hodnocení země na CAA1 a přibližuje tak Řecko dluhové propasti, ne-li úplnému dnu.

Zimbabwe

Dluh: 149 procent HDP

Prezident Mugabe se snažil přesvědčit MMF o odpuštění několika miliard z dluhu vzhledem k nestabilní situaci v zemi. Podle měnového fondu ovšem země nečelí nikterak závažné dluhové pasti.

Libanon

Dluh: 150,7 procenta HDP

Libanonský dluh se snižuje. Téměř polovina příjmů státu ovšem jde na splácení úroků. Z celkových 52 miliard dolarů duhu by tak do konce roku mělo zmizet necelých 1,5 miliardy dolarů.

Svatý Kryštof a Nevis

Dluh: 190,6 procenta HDP

Vláda nedávno oznámila restrukturalizaci dluhu. Pomocí odkupů státních dluhopisů by se mělo tamnímu dluhu ulevit o více než jednu miliardu dolarů.

Japonsko

Dluh: 225,8 procenta HDP

Japonsko je v dluhu už od začátku 90. let, kdy splaskla nemovitostní bublina. Nedávné zemětřesní a obrovské problémy s jadernou energií nedělají tamní ekonomice dobře. Budoucnost nevidí analytici příliš dobře.

Zdroj: Business Insider

EkonomikaPIIGSZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie