Začíná další finanční krize. A bude to peklo!

Legendární hedgeový portfoliomanažer Mark Mobius, šéf oddělení pro rozvíjející se trhy v Templeton Asset Management, upozorňuje na velmi reálnou hrozbu další finanční krize. A není divu, zatím jsme nebyli schopni ani vyřešit problémy té předešlé. Ještě před nečekaným červnovým zvratem se na akciových trzích začaly zvyšovat spready amerických CDS.
Finanční deriváty
Futures, opce, swapy - všechny tři zmíněné typy kontraktů patří do kategorie finančních derivátů. Do obchodů s nimi je zapletena snad každá nadnárodní banka. Odhady celkové hodnoty derivátů se však značně liší, nejčastěji se udává hodnota 600 bilionů USD, která představuje desetinásobek ročního světového HDP.
Za typickou vlastnost derivátů lze považovat to, že jsou téměř neregulovatelné a jejich množství rok co rok neustále narůstá.
Za příčinu krize z let 2007-2008 jsou často považovány právě tyto sofistikované nástroje, především ty, které byly navázané na americké hypotéky.
Řecko jako nová rozbuška?
Přinejmenším podezřelé by nám v současnosti mělo být, v jaké míře jsou trhy citlivé na veškeré informace v souvislosti se zadluženými zeměmi (například přehnaně pozitivní reakce indexu Dow Jones na fámu, že Řecko dostane další záchrannou injekci).
Řecká krize poukazuje na pošetilost německých a francouzských bank, které byly ochotny svěřit své peníze právě takovým zemím, jako je Řecko. Skutečnost, že tyto banky "sedí" na derivátech spojených se zeměmi PIIGS, je nad slunce jasná. O jaké druhy derivátů jde a jaký bude mít pro svět důsledek situace, pokud Řecko v případě restrukturalizace svého dluhu (bankrotu) nesplatí z každého eura celých 100 centů, můžeme jen tipovat. Rozvahy evropských bank jsou ještě o mnoho neprůhlednější než rozvahy těch amerických.
Evropská centrální banka však o restrukturalizaci řeckého dluhu a případném dopadu na jeho držitele zatím nechce slyšet. A to přesto, že jde o návrh řešení, který by preferovala nejsilnější ze zemí Evropské unie – Německo. ECB jde jinou cestou - Řecko pravděpodobně obdrží další záchrannou půjčku, po 110 miliardách eur by mělo jít o dalších 30.
To však nic neřeší, jen oddaluje nevyhnutelné. Splácení starých dluhů dalšími a dalšími novými půjčkami ještě nikdy nikoho z finanční tísně nedostalo. V určitém bodě pohár trpělivosti přeteče a finanční krize je tu nanovo, s ještě větší intenzitou.
A co rozvaha Fedu?
Napadlo vás někdy podívat se podrobněji na rozvahu amerického centrálního rezervního systému - Fedu? Jak je na tom vlastně s finančními deriváty Bernankeho stroj na peníze? Není právě struktura jeho bilance dalším hřebíčkem do rakve světové ekonomiky?
"Skrze proces amerického kvantitativního uvolňování přidal Ben Bernanke do rozvahy Fedu dlouhodobé dluhy GSE a sekuritizovaná aktiva krytá hypotečními úvěry (MBS) v hodnotě 1,8 bilionu USD," upozorňuje Michael Pento z investiční společnosti Euro Pacific Capital.
Celková bilanční suma Fedu dělala v době před finanční krizí zhruba 800 miliard USD a téměř všechna aktiva představovaly státní dluhopisy. Nyní Fed drží více než dvojnásobek této sumy jen v samotných derivátech zajištěných hypotékami – tedy ve vysoce rizikových aktivech, kterých se běžná banka snaží zbavit.
QE3 bude, protože je Bernanke ješita!
"Zatímco se rozvaha Fedu takto nafoukla, dolarová hodnota kapitálu, který Fed drží, zůstala zhruba stejná. Fed dnes kryje 2,7bilionovou rozvahu 52,5 miliony kapitálu," varuje Pento.
"Ve chvíli, kdy praskla hypoteční bublina, byla veřejnost šokována zjištěním, že mohly největší investiční banky využívat finanční páky 30:1. Když spadla cena aktiv, banky velmi rychle zkrachovaly. Nyní drží americký centrální rezervní systém ve velké míře stejná aktiva a je zapákovaný dokonce 51:1. Pokud se hodnota jeho portfolia sníží jen o 2 %, Fed by měl zbankrotovat," vidí černou budoucnost Michael Pento.
Zdroj: Forbes