US MARKETOtevírá za: 12 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

OPPIK: Po dotacích na pořízení nových strojů a technologií se jen zaprášilo

Zájem malých a středních podniků o čerpání dotací z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) nepolevuje ani v novém programovém období. Dokazuje to předčasné ukončení příjmu žádostí o podporu v třetí výzvě podprogramu Technologie, v němž žadatelé o dotaci svým zájmem několikanásobně překonali objem nabízené maximální dotace.

V pořadí třetí výzva programu Technologie se stala další z výzev Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, kdy Ministerstvo průmyslu a obchodu muselo informovat žadatele o tom, že "s přihlédnutím k aktuálnímu vývoji objemu již podaných žádostí lze očekávat, že podmínka pro zastavení příjmu žádostí při dosažení alokace tři miliardy korun bude naplněna dříve, než stanovilo původní znění výzvy".

Příjem žádostí ve výzvě nabízející podnikatelům dotace na zavádění nových technologií a strojů v celkové výši 1,5 miliardy korun tak skončil podstatně dříve, než se čekalo. Cílem výzvy bylo podporovat konkurenceschopnost malých a středních podniků, a přispívat tak k rozvoji regionů a zvyšování zaměstnanosti.

Dotace pro podnikatele

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost celkově nabízí v programovém období 2014 až 2020 tuzemským firmám a podnikům 120 miliard korun. Průměrná výše dotace u nového OPPIK je jednotlivě určena vždy s ohledem na typ žadatele a projektu. Obecně lze říci, že se pohybuje od 20 % do ve výjimečných případech až 100 % uznatelných nákladů na podpořený projekt.

OPPIK je určen malým a středním podnikům a živnostníkům. Oblast Prahy je z podpory vyloučena. V rámci programu je naopak kladen důraz na zaostávající regiony v ČR. Cílem programu je posílení schopnosti českých firem prosazovat se na světových trzích a vytvářet dostatek pracovních míst. Na dotace nemají nárok podniky v nesnázích či firmy podnikající v oblasti cestovního ruchu, včetně provozovatelů sportovních zařízení, hotelových a jiných ubytovacích kapacit, jako jsou třeba lázně. Nejčastějšími projekty v operačním programu jsou projekty zaměřené na zavedení inovativních produktů ve výrobě, na technologické dovybavení firem nebo třeba na přebudovávání nevyužitých nemovitostí na podnikatelské účely.

Zaměření OPPIK

Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost se skládá ze čtyř prioritních os.

Prioritní osa 1 – rozvoj výzkumu a vývoje pro inovace nabízí dotace na technologie a vybavení, výstupem je uvedení nového (inovativního) výrobku na trh. Získat dotaci lze na procesní inovace a převratný způsob výroby, budování vlastních výzkumných a vývojových center nebo náhradu nákladů za výzkum a vývoj. Evropské peníze jsou určeny i na spolupráci firem s vysokými školami, na zkvalitnění vědecko-technických parků, inovačních center a na provoz klastrů.

Prioritní osa 2 - rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních firem nabízí dotace na nákup technologií pro bezprostřední výrobu. Zaměřena je na zaostávající regiony. Podporu lze získat na úhradu práce expertů v definovaných oborech, na zajištění účasti na zahraničních výstavách a veletrzích, výstavbu a rozšiřování podnikatelských nemovitostí nebo na rozšiřování kapacit školicích středisek.

Prioritní osa 3 - účinné nakládání energií, rozvoj energetické infrastruktury a obnovitelných zdrojů energie, podpora zavádění nových technologií v oblasti nakládání energií a druhotných surovin nabízí dotace pro dodavatele energií do energetických sítí. Získat dotace lze na zateplení objektů, nikoli však bytových a domů veřejné správy. Peníze plynou i na podporu elektromobility.

Prioritní osa 4 - rozvoj vysokorychlostních přístupových sítí k internetu a informačních a komunikačních technologií poskytuje dotace na šíření vysokorychlostního internetu v místech se špatným pokrytím, dotace na informační a komunikační technologie, datová centra, sdílené služby a podobně.

Česká ekonomikaEnergetikaInovaceInternetStrukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika