Řecko není Argentina. Naštěstí?

Řecko minulý týden schválilo rozsáhlé úspory, stále však v očích mnoha odborníků zůstává rozbuškou dalších problémů v Evropě. Jsou ovšem ekonomové, kteří si skutečné problémy představuje ještě "o level" výš.
Situace v Řecku by se podle nich dala přirovnat k pádu argentinské ekonomiky v roce 2002 nebo ruské měnové krizi z roku 1998. Poukazují na to, že se obě ekonomiky s krizí vypořádaly dobře a v současnoti jsou na tom lépe než některé vyspělé státy.
To by mohlo dodat do řeckých domácností trochu klidu. Ale nebuďme přehnaně optimističtí. V roce 2001 přispěl 80miliardový zahraniční dluh ke krachu finančního systému v Argentině. HDP se propadl o skoro 11 procent a země byla doslova odříznutá od úvěrového trhu.
Argentina po krizi prudce roste
I přes zdevastovanou ekonomiku se Argentině podařilo v celkem krátkém čase oklepat, když od roku 2003 vykazuje tamní ekonomika roční růst okolo 8 procent. Právě tato ekonomická odolnost vede některé odborníky k závěru, že by Řecko mohlo zažít podobný scénář.
"Největší rozdíl je v tom, že Argentina padla. Řeky se snaží ostatní eurozóna zachránit. To je podle mě špatně, povede to jen k větším problémům. Pochybuji proto, že by se Řecko vydalo stejnou cestou jako před deseti lety Argentina," upozorňuje Dean Baker, spoluzakladatel Výzkumného centra pro ekonomiku a politiku ve Washingtonu.
Proti je i další fakt. Argentina dokázala těžit z obrovské výhody své ekonomiky. Byla, je a bude jedním z největších exportérů zemědělských komodit. Řecko naopak spoléhá na služby a turistiku, vyváží minimálně. Je tedy složité si představit, jak by mu tak silná složka hospodářské politiky, jakou je vývoz, pomohla. Ekonomové se ovšem shodují na jednom - řecká krize je unikátní a není jasné, zda by řecké ekonomice pomohl bankrot. Je potřeba si uvědomit, že je řecký problém výsledkem otřesného hospodaření za posledních deset let. Daňový systém, přemíra korupce, nízký věk odchodu do důchodu a řada dalších věcí se promítla na současné krizi.
Žádná ze zemí PIIGS nebude mít podle ekonomů takový vliv na další fungování eurozóny jako Řecko. Problém ovšem je, že pokud Řecko v budoucnu padne, může sebou strhnout další země z periferie eurozóny - Španělsko, Portugalsko a Irsko.
Jak začala krize v zemích PIIGS? Čtěte v souhrnném článku
Zdroj: Fortune