US MARKETOtevírá za: 6 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Slavný investor to o sobě na svém blogu napsal zkraje roku 2015. Jeho následná slova ale platí dodnes. V aktuálním rozhovoru pro Financial Times je navíc doplnil svým kritickým pohledem na současné trhy.

"Nečekám v dohledné době žádný kolaps. V případě jakéhokoli drobného zakymácení trh bude Janet Yellenová panikařit. Telefon jí bude zvonit celý den, jakmile akcie ztratí třeba 12 %. (Americký) trh ještě od krize nezažil skutečný propad. Pokud by se ale, navzdory mému přesvědčení, nějaký kolaps odehrál, vznikne panika a hysterie. No a Yellenová nebude váhat s dalším uvolňováním měnové politiky."

Tolik k očekávání ohledně zpřísňování politiky Fedu, které se průběžně táhlo celým rokem 2015, v prosinci bylo uspokojeno a dále navnaděno prvním zvýšením úroků v USA takřka za dekádu. No a letos zatím stále čekáme, čekáme a čekáme, přičemž mimo USA se "tisknou peníze" jako o závod a sazby letí dolů.

Aktuální Rogersův pohled na trhy

  • Vzhledem k tomu, jak od roku 2008 narostlo zadlužení Číny, se obávám, že se tamní cyklus prudké ekonomické expanze chýlí ke konci. To, že země skoro 30 let nezažila recesi, je anomálie. V příští globální recesi to naplno schytá i Peking.
  • Finanční byznys nebude tím, kde se v příštích 20-30 letech dočkáte oběda zdarma. Historie je plná cyklů, kdy se finančním trhům dařilo, a v současnosti se podle mě blíží konec takového cyklu.
  • Jako již řadu let, i nadále věřím, že sektorem (dohledné) budoucnosti je zemědělství. Smysl budou mít investice do výrobců zemědělských strojů, hnojiv a podobně.
  • Kvůli extrémním opatřením centrálních bank mají smysl reálná aktiva obecně. Tištěním peněz poháněné rally postupně slábnou.
  • Stále držím výrazně více dolarů než čínské měny, americké akcie ale shortuji a u čínských sázím LONG. Na short listu mám například FANG (Facebook, Amazon, Netflix a Alphabet).
  • Býčí trend v USA udržuje při životě stále menší část trhu. Loni bylo na Nasdaqu v plusu jen 40 % titulů a na NYSE pouhá třetina. Trh cítí, že se něco děje.
  • Chystám se investovat v zemích jako Nigérie, Kazachstán nebo Írán.
Centrální bankyFedInvestiční guruJanet YellenováJim RogersKvantitativní uvolňováníÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa