US MARKETOtevírá za: 7 h 53 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

6 hlášek Warrena Buffetta o investování, bublinách, dluzích a tržních kolapsech

Když před šesti lety ve Spojených státech vznikla Komise pro vyšetřování finanční krize, požádali její představitelé o schůzku mimo jiné i Warrena Buffetta. Zápis z rozhovoru Buffetta s Bradem Bondim, ve kterém se legendární americký investor na konci května 2010 vyjádřil k příčinám vzniku hypoteční krize, investičním bublinám či rozdílu mezi investory a spekulanty, byl odtajněn teprve nyní. Co konkrétně tehdy Buffett řekl?

Investice vs. spekulace

Investujete tehdy, když si něco kupujete s vědomím toho, že vás to sice nyní bude něco stát, ale posupně se vám peníze budou vracet. Uvědomujete si, že bytový dům nebo akcie budou něco generovat, a na vývoji tržní ceny těchto aktiv vám až tak nezáleží. Spekulanti si naopak všímají hlavně tržních cen, mohou například sázet na to, že akcie posílí v reakci na hospodářské výsledky nebo že by společnost mohla oznámit vyšší dividendu. Jádro samotného aktiva spekulanty nezajímá.

Investiční bubliny

Můj bývalý šéf Benjamin Graham mi před zhruba padesáti lety řekl něco, co od té doby nosím v hlavě. Nyní se mi to potvrdilo. Řekl mi, že se člověk může dostat do větších problémů, pokud investuje na základě zdánlivě logické premisy, než když si vytvoří úplně nesmyslný předpoklad. Pokud přijdete s tvrzením, že pod povrchem Měsíce je plísňový sýr, bude to směšné. Když se ale budete řídit tvrzením, že akcie jsou historicky výkonnější než dluhopisy, můžete přijít o hodně peněz. To se stalo například v roce 1929, kdy lidé zapomněli, že všechno má své meze, a totéž se zopakovalo při internetové bublině a znovu během hypoteční krize.

Hypoteční krize

Víra velkého procenta lidí v jeden konkrétní scénář dláždí cestu ke vzniku investičních bublin. Hlavní příčinou hypoteční krize bylo všeprostupující přesvědčení, že ceny nemovitostí nemohou klesnout. Když klesat začaly, média, investoři, poskytovatelé úvěrů, americká veřejnost, můj soused, Kongres ani ratingové agentury nevěřily, že by tento pokles mohl být zásadní. A jelikož nemovitosti byly největší třídou aktiv v zemi a bylo velmi lehké si na jejich pořízení půjčit, vznikla zřejmě největší bublina v historii.

Dluhy

Nakonec je stejně všechno o dluzích. Pokud žádné nemáte, nemůžete se dostat do problémů. S oblibou říkám, že pokud jste chytří, peníze si půjčovat nepotřebujete, a pokud jste hloupí, měli byste se úvěrům obloukem vyhýbat.

Býčí trh

Představte si situaci, kdy váš soused vydělá obrovské peníze investováním do akcií internetových firem. Vaše manželka, když to zjistí, vám řekne: "Ty jsi přece chytřejší než on, ale on je bohatší než ty. Tak proč neděláš totéž co on?" Je dobré si uvědomit, že člověk má od přírody tendenci všímat si ve svém okolí hlavně úspěchů. V kasinu se ale také slaví, jen když padne jackpot.

Budoucnost

Další bubliny přijdou, o tom nemůže být pochyb.

Zdroj: fool.com

Finanční krizeInvestiční bublinyInvestiční guruNejbohatší investoři a byznysmeniPonaučení pro investoryWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika