US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ-0,45 %
S&P 500-0,25 %
ČEZ-1,38 %
KB-0,10 %
Erste-0,59 %

Blankfein vs. Dimon: Ekonomika je na tom dobře, ale čekají nás těžké časy

Šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein je optimista. Věří světové ekonomice a neočekává, že by se záporné sazby měly stát novým normálem. Naproti tomu ředitel JPMorgan Jamie Dimon se snaží být realista a z dalšího vývoje v USA i ve světě má nemalé obavy.

Odvážný optimismus

Hlavními faktory, které živí optimismus Lloyda Blankfeina, jsou růst zaměstnanosti, náznaky rostoucí inflace a stabilizace akciového trhu. Šéf Goldman Sachs také věří, že růst v Číně zůstane na solidní úrovni. Blankfein to napsal ve výroční zprávě investorům, na níž se jako spoluautor podílel také provozní ředitel banky Gary Cohn. Situace na trzích podle Blankfeina není zralá na to, aby se staly záporné úrokové sazby novým dlouhodobým standardem.

"Přestože při svých předpovědích musíme často tipovat a nepřehánět to s jistotou, vidíme spoustu důvodů k optimismu. V USA jsme svědky téměř plné zaměstnanosti, známky mírného růstu vykazuje inflace a vnímáme i určitou stabilizaci na akciových a komoditních trzích. Zároveň nechceme, aby se záporné sazby staly novým normálem. Navíc je jasné, že růst v Číně je i přes své zpomalování stále nezanedbatelný, a to zejména vzhledem k tomu, že jde o druhou největší ekonomiku světa. Stále vidíme prostor pro pokračování fiskální expanze v některých zemích a další možnosti podpory ekonomiky skýtá i monetární politika, pokud by se nepodařilo dosáhnout smysluplného růstu," píší Blankfein a Cohn.

Ve světě sice roste počet zemí, které zavedly záporné úrokové sazby, ale podle ředitele Goldman Sachs stále existuje prostor pro optimismus. "Nemůžeme předvídat každý výsledek a je možné, ekonomika v blízké budoucnosti bude čelit výzvám, ale dlouhodobě jsme optimisté," uzavírají Blankfein a Cohn.

Opatrný optimismus

Trochu jiný přístup zvolil šéf banky JPMorgan Jamie Dimon, který byl ve své zprávě investorům poněkud pesimističtější, stejně jako před rokem. "Mnohokrát jsme mluvili o mimořádně kvalitní a pružné americké ekonomice. I dnes je stále silnější a je v mnohem lepší kondici, než se mnohdy tvrdí. Máme ale také vážné problémy, kterým musíme řešit. A ani USA nemají automatické právo na úspěch," píše Dimon.

Zamýšlí se nad tím, jak může politika působit na ekonomiku, a to jak v regionálním, tak v globálním měřítku. "Ano, špatná veřejná politika vytváří riziko pro falší vývoj globální ekonomiky a životní úrovně lidí po celém světě, možná ještě více než zadlužení nebo tržní rizika," míní ředitel JPMorgan. Uvádí příklady klíčových problémů, jako jsou otázky ohledně dlouhodobé fiskální a daňové politiky (týkající se především nákladů na zdravotnictví a sociální zabezpečení, ale také komplexních a špatně nastavených daní), imigrace, vzdělávání a potřeby dlouhodobých plánů týkajících se infrastruktury.

"Nevěřím, že by tyto problémy mohly způsobit krizi v příštích pěti až deseti letech, ale může to vést k falešnému pocitu bezpečí. A po deseti letech stejně budou muset být přijata určitá opatření. Problém dnes není v tom, že se americká ekonomika nebude schopna postarat o své občany, ale v tom, že ubírání výhod běžným lidem, vytváření mezigeneračních neshod a svalování viny na ostatní povedou k velice špatným politickým rozhodnutím. Této blížící se tragédii lze předejít, pokud včas přijmeme opatření, která sice budou bolestivá, ale mnohem méně, než by byla situace v případě, kdybychom je odkládali," míní Dimon. Z vlastní zkušeností prý ví, jak "přiživovaná nedůvěra a nedorozumění činí politické prostředí stále horším".

Zdroj: Goldman Sachs, JPMorgan

Americká ekonomikaHospodářský růstSvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná