Hlad v USA: Potravinové lístky využívá 15 % lidí

Nezaměstnanost ve Spojených státech opět roste (naposledy na 9,2 %). Kongres se s prezidentem Obamou chystá uzavřít dohodu, jejímž výsledkem bude pravděpodobně mix vyšších daní a snížení federálních výdajů. Pro víc než 44 milionů obyvatel Spojených států, kteří jsou nyní závislí na potravinových lístcích, tak budoucnost nevypadá příliš růžově.
Federální program, který prostřednictvím virtuálních peněz nahraných na čipovou kartu (papírové kupony byly kvůli zabránění stigmatizace nositelů zrušeny v roce 2008) příjemcům zajišťuje přístup k potravinám a nealkoholickým nápojům, se stal dalším předmětem nesmiřitelných hádek mezi Demokraty a Republikány. Prvně jmenovaní ho považují za nedotknutelnou sociální pojistku, zatímco odpůrci varují před neudržitelným růstem výdajů na jeho fungování.
Nejde o malé částky. V roce 2008 činil rozpočet programu 35 miliard USD, loni už to bylo 65 miliard USD. Tomu odpovídají i údaje o účasti. Posledních 20 let před krizí pobíralo potravinou podporu v průměru 23 milionů Američanů; po recesi se toto číslo téměř zdvojnásobilo a na více než 44 milionech je nejvyšší od začátku vydávání potravinových lístků v roce 1939.
Každý den se nyní hlásí 20 tisíc nových zájemců. A to ještě ministerstvo zemědělství, které peníze rozděluje, předpokládá, že se u úřadů zaregistrují jen dvě třetiny lidí, kteří mají na ochranu před hladem nárok. Příjemci nesmějí pobírat více než 130 % minimální mzdy, což je hranice, která u čtyřčlenné rodiny odpovídá ročnímu příjmu 28 tisíc USD.
Ani varování Demokratů před neodhadnutelnými následky seškrtání programu však nepostrádá pádné argumenty. Průměrný účastník programu dostává pouhých 133 dolarů měsíčně (strop je 200 USD), toto číslo bude se zavedením úsporných opatření klesat.
Akcie a dolar: Jak zahýbe výsledek jednání o dluhovém stropu s jednotlivými aktivy? Ve Washingtonu, D.C. a Mississippi je na lístcích závislý každý pátý občan. Polovinu všech příjemců na federální úrovni tvoří děti, což mimo jiné znamená, že čipovou kartu s americkou vlajkou, na níž se kredit nahrává, nyní k nákupům jídla používá každý čtvrtý občan USA mladší 18 let. Jen 14 % domácností využívajících potravinovou pomoc žije nad hranicí chudoby. Majetek a úspory průměrné rodiny v programu činí 101 dolarů.
Jelikož příjemci jsou na tom většinou tak špatně, že peníze ihned utratí, je stimulační efekt pro ekonomiku podle Moody's Analytics nejvyšší z široké palety všech federálních sociálních programů: každý rozdělený dolar přinese hospodářství 1,73 dolaru. U podpory v nezaměstnanosti je to 1,62 dolaru.
Zastánci programu tvrdí, že právě rychlá expanze během recese a po jejím odeznění je důkazem jeho funkčnosti jako vestavěného stabilizátoru ekonomiky. Dávky v nezaměstnanosti lze v USA v současnosti pobírat 99 týdnů, přičemž příští rok se lhůta zkrátí na šest měsíců.