HSBC: Asijské dluhy jsou neudržitelné, investoři se ale mohou soustředit na tyto tři země

Rychle rostoucí dluh Číny sice vyvolává ve světě financí obavy, ale druhá největší ekonomika světa není jedinou extrémně zadluženou zemí asijsko-pacifického regionu. Podle analytiků z HSBC je závislost ekonomik na rostoucím dluhu neudržitelná a v budoucnu může vyvolat mnoho problémů.
Jak je patrné z prvního grafu, Čína není v poměru k HDP ani zdaleka nejvíce zadluženou zemí v regionu, navíc v jednotlivých státech jsou poměrně velké rozdíly ve struktuře dluhu. Země jako Singapur nebo Hongkong mají velice vysoké zadlužení firem kvůli rozmachu finančních center a mezinárodních úvěrů, v Japonsku se zadlužuje jak vláda (zejména v posledních letech je to extrém), tak domácnosti.
V Číně je ale stále problémem číslo jedna tempo růstu zadlužení po roce 2008. Sílí obavy, že se země stává příliš závislou na úvěrech, které pohánějí její hospodářský růst. Je to cítit zejména na vývoji firemního zadlužování. Překvapením je rychlý růst dluhů v Austrálii, a to jak u vlády, tak domácností.
"Obavy z toho, že hospodářský růst v regionu Asie a Oceánie bude příliš závislý na růstu zadlužení, rostou, přičemž tento trend nemůže pokračovat donekonečna. Čím vyšší bude poměr dluhu k HDP, tím větší je pravděpodobnost, že dojde k náhlé a bolestivé korekci," míní HSBC.
"Na druhou stranu není všechno tak černobílé, jak se na první pohled zdá. Dluhy v posledních letech rostly i přesto, že na trzích byla cítit hrozba finanční nestability, a v jednotlivých zemích je navíc úroveň zadlužení různá. Pokud se obáváte negativního vlivu dluhů na hospodářský růst, mohou být dobrým cílem vaší investice státy, jako jsou Indonésie, Indie nebo Filipíny. Jejich ekonomiky rostou rychle, ale zadlužování se daří držet na uzdě, vládní dluh se dokonce někde i snižuje," nabízejí svůj tip analytici z HSBC.
Zdroj: HSBC