Recese se blíží: Krizové rady od těch, kteří zažili Velkou depresi

Ekonomové varují před možným návratem recese. Ti pesimističtí tvrdí, že v recesi již dávno jsme, akorát se manipuluje s čísly a tiskárnami na peníze. Ať tak, či onak, američtí pamětníci krize na přelomu 20. a 30. let 20. století vědí své. A některé jejich rady jsou natolik univerzální, že budou platit i v případě možné další recese v budoucnosti.
Co máte, použijte
"Člověk neví, co se může přihodit, a tak je mi líto věci vyhodit. Ukládám je tam, kam patří, za rok, za dva nebo za tři budu rád, že je mám," zpívali v písni Koupil jsem si knot Suchý se Šlitrem. A zhruba o to jde – když už vám něco přijde do cesty, spadne do klína, nevyhazujte to, může se to hodit.
Pěstujte si zeleninu
Malí farmáři během Velké deprese zažívali doslova peklo, ale ti, kdo si na zahradě obhospodařovali nějaký ten záhonek, si přísnou dietu chudých mohli okořenit něčím zdravým na zub. Nesmějte se tomu, každý sedmý Američan dnes využívá potravinové lístky, lidé se mají i hůř než teplákoví návštěvníci "suprmarketů".
Mít co jíst - o to jde v každém přežití. A zkuste si vyrazit bez peněz do ulic města - schválně, kdy dostanete hlad a co budete dělat.
Kdepak kreditky, hotovost!
Dluh se v současnosti po mnoha hvězdných letech stává znovu "sprostým" slovem. Peníze v hotovosti, dokud se s nimi dá platit, jsou mantra těch, kdo zažili 30. léta. A najdete mezi nimi velké příznivce zlata a stříbra, je jasné proč.
Anketa: Je čas přesunout peníze z investic do hotovosti?
Stěhujte se podle potřeby
Některá města nebo celé země jsou na tom s nezaměstnaností hůře, některá lépe. Záleží na příležitostech, politice a mnoha dalších faktorech.
Jděte za prací, když je to potřeba. Rada, která stále Čechům z ní v uších jako "píseň pro ty ostatní". Není, nebo nemusí být.
Neztrácejte víru a naději
Samota je hrozná v podstatě vždy, v těžkých ekonomických časech dvojnásob. Nerezignujte proto na společnost a zábavu – zlepšují náladu. A když nic jiného, "společné utrpení je nám útěchou" (cituji ze své maturantské šerpy). Starých amerických bluesmanů se můžete zeptat, jak pomáhá se z bolesti a smutku vyzpívat. A stačí vám jen hlas.
Využijte každou příležitost
Ušetřit, tedy v podstatě vydělat, se dá na všem. Ať už využíváte slevové servery a kupóny, nebo si doma přešíváte staré hadry na nové módní "výstřelky", jdete v každém případě správnou cestou. Třeba budete přešívat tak dlouho, až si vás někdo všimne, začne nosit vaše oblečení, a vy zbohatnete.
Jak se stát milionářem v pěti jednoduchých krocích
Diverzifikujte a sledujte poptávku
Konkrétní příklad z období Velké deprese: Společnost pana Schmidta vyráběla kulečníkové stoly. Během krize totálně propadla poptávka v soukromém sektoru, to je logické. Schmidtovi proto začali vyrábět záchodová prkýnka a v rámci biliáru oslovili nového klienta – vládu –, a tomu začali dodávat stoly do heren v organizovaných dělnických táborech.
Když vyschnou staré původní zdroje tržeb, rozhlédněte se po nových. Případně změňte produkty nebo celkové zaměření svého podnikání – příležitostí je i v krizi celá řada.
Držte spolu
Společnost a sounáležitost pomohou přežít těžké časy. Během nejhorších chvil se i v lidech, od nichž by to nikdo nečekal, vzedme vlna solidarity a ochoty pomáhat.
Bude líp
Možná nejpodstatnější rada ze všech – nepropadejte pocitům beznaděje a bezmoci. Bylo jistě už hůř. A jistě bude i líp, jen to může chvíli trvat.
Zdroj: Business Insider