Půltucet lekcí ekonomie, které může Japonsko přednášet západnímu světu – 2. díl

Děsí vás aktuální bezvýchodná situace vyspělých ekonomik, ať už máme na mysli soubor makroekonomických problémů USA, nebo dluhovou krizi eurozóny? Pokud ano, vězte, že to může být ještě horší. Co mají říkat třeba v Japonsku? Druhá trojice věcí, z nichž by se celý svět měl poučit.
4. Minulý úspěch nezaručuje budoucí úspěch
Dřívější výkonnost není zárukou budoucích výsledků. Největší problém Japonců spočíval v tom, že si nebyli ochotni připustit, že jejich starý ekonomický model selhal. Během 60., 70. a 80. let bylo Japonsko tahounem světové ekonomiky, podobně jako dnes Čína.
Dnes už je japonský model vládou řízené, exportně závislé a výrobně zaměřené ekonomiky za zenitem, hlavně kvůli tomu, že se země nebyla schopna přizpůsobit měnícím se podmínkám světové ekonomiky. Japonsko nadále vyznává své osvědčené postupy, které však už 20 let nefungují.
Půltucet lekcí ekonomie, které může Japonsko přednášet západnímu světu – 1. díl
Západu hrozí riziko podobné "psychologické paralýzy". Například evropské vyspělé ekonomiky nechtějí upustit od ideje státu sociálního blahobytu a brání se reformám.
Spojené státy jsou zase zahleděné do představy volného trhu a odmítají hledat řešení pro všechny nově přicházející problémy. Kupříkladu nerovnost příjmů v USA se zvyšuje kvůli neschopnosti státu reformovat daňový systém. A to je jen jedna z neřešených otázek, kterým americká společnost v současnosti čelí.
5. Nemějte strach z globalizace, využijte ji
Zatímco se zbytek Asie snaží více a více integrovat, Japonsko stojí stranou. Samozřejmě, některé strategické sektory jsou provázené se světem - japonské dodavatelské řetězce plní asijské výrobní linky. Přesto však mezi některými skupinami (třeba farmáři) převládá strach z negativního dopadu liberalizace.
Japonsku se navíc podařilo "ochránit" se před zahraničním vlivem a přílivem zahraničních investic. Důsledkem je, že je Japonsko globalizací postiženo - podniky se stěhují do zemí s nižšími náklady a spotřebitelé z toho nemají žádný užitek. Nové investice ze zahraničí, které by přinesly nová pracovní místa, nejsou vítány.
Nárůst protekcionistické nálady v USA zvyšuje riziko vzniku podobného scénáře. Řešením problémů, s nimiž zápolí Západ, je uchopit příležitosti, které globalizace přináší, a ne se před nimi skrývat.
6. Neodkládejte na zítra, co můžete udělat dnes
Strašák totálního kolapsu, který obchází oba břehy Atlantiku, hrozí především kvůli tomu, že politici závažná rozhodnutí stále jen oddalují. To, co mělo být učiněno již dávno, způsobuje rostoucí pnutí. Situace se vyostřuje a náklady na reformy časem enormně rostou. Problémové otázky se stávají palčivějšími, zároveň se však snižuje schopnost vlád implementovat nápravná opatření.
Trh se může totálně zhroutit během pár týdnů, varují odborníci
Jde zřejmě o nejtragičtější stránku japonského příběhu. Japonské politické špičky promeškávaly jednu příležitost změnit kurz japonské ekonomiky za druhou. Nyní, se svázanýma rukama kvůli dluhu okolo 200 % HDP, jsou už možnosti značně omezené.
Nedávná debata o dluhovém stropu v USA upozornila na tuto skutečnost nadmíru jasně. Amerika, stejně jako Japonsko, jen zametá problémy pod koberec. Politické rozpory ubíjejí všechna volání po tom, co ekonomika skutečně potřebuje.
V eurozóně jsme svědky téhož v bleděmodrém: kancléřka Angela Merkelová se stará spíše o domácí politické zájmy, zatímco se jí měnová unie rozpadá pod rukama.
Jaké je ponaučení z japonského odstrašujícího příkladu? Nejdůležitější je dostatek politické vůle! Bez ní čeká vyspělý svět vleklá ztracená éra.
Zdroj: curiouscapitalist.blogs.time.com