Proč se z indexu S&P 500 stal dluhopis?

O tom, že se z obecně rizikových akcií v poslední době stává téměř bezpečná investice se zajímavým ročním výnosem v podobě dividendy, nepíšeme poprvé. Proč tomu tak ale je? A proč to nemůže trvat navěky?
Na otázku, proč se z indexu S&P 500 stal investiční nástroj velice podobný dluhopisům, se snažil odpovědět Marko Kolanovic z JPMorgan ve své poznámce klientům. Na trhu je dnes podle něj stále přítomen poměrně kontroverzní úkaz, kdy je svět sice sužován politickou nejistotou (brexit, americké volby, terorismus) i řadou nepříznivých tržních faktorů (pokles cen ropy, růst cen dluhopisů a zlata, tlak na posilování dolaru), ale index S&P 500 je na historických maximech a jeho volatilita na minimu (na úrovních, kde byla za posledních 40 let jen desetkrát). Index se zkrátka oddělil od ostatních rizikových aktiv a roste společně se zlatem a dluhopisy.
Důvodem je podle Kolanovice kombinace očekávání monetárních a fiskálních opatření po brexitu a přesun prostředků do amerických akcií jak z dluhopisů, tak z jiných světových akciových trhů a rozvoj systematických strategií. Mnozí zkrátka očekávají, že Fed ponechá sazby na stávající úrovni, a navíc se čekají další fiskální stimulační opatření. Záporné výnosy dluhopisů a vysoké ceny také přivádějí investory na akciový trh, který nabízí zajímavé dividendy, a to tlačí ceny akcií nahoru.
Investoři se k americkým akciím začali naplno obracet již během druhé vlny amerického kvantitativního uvolňování. Po brexitu navíc americké akcie pokračují v růstu, kterému evropské a japonské trhy nemohou konkurovat (podobnou divergenci jsme na trzích mohli naposledy vidět před 20 lety), což podporuje další přesun prostředků do Ameriky.
Podle Kolanovice ale tento stav (pokles volatility a korelace s jinými aktivy) není dlouhodobě udržitelný. "Nízká volatilita je svázaná s růstem a současná divergence mezi indexem S&P 500 a ostatními aktivy, jako jsou ropa, evropské a japonské akcie nebo třeba čínský jüan, jednou skončí. Index S&P 500 dosáhl hladiny 2 000 bodů (naší sílové) poměrně brzy po brexitu, rychlý skok indexu i 10letých dluhopisů na nová maxima ale ukazuje na příliš velký vliv centrálních bank na ceny těchto aktiv," míní Kolanovic.
Zdroj: JPMorgan