2000, 2007, 2016: Jak číst grafy? Medvěd je daleko!

Klouzavé průměry a jejich kombinace mají mezi trendovými indikátory v technické analýze speciální postavení a v případě posledních dvou velkých medvědích trhů investorům mohly pomoci při odhalení začínající změny dlouhodobého trendu. Současná situace je mnohem méně jednoznačná.
Trendové indikátory jsou v technické analýze velice oblíbeným nástrojem při odhadování správného momentu vstupu na trh nebo výstupu z něj (přes všechna svá negativa). Křížení dvou klouzavých průměrů, zejména v případě periody 200 a 50 dnů, vytváří oblíbený kříž smrti. Signalizuje změnu trendu, je mezi technickými analytiky hojně využíván a je považován za poměrně silný signál. Dobrým příkladem mohou být oba poslední velké medvědí trendy na americkém akciovém trhu v letech 2000–2003 a 2007–2009.
200denní průměr byl v minulosti dobrým pomocníkem
Samotný 200denní klouzavý průměr (200 MA) může pomoci při sledování čisté celkové tolerance investorů k riziku. Na grafech je jasně patrný rozdíl ve vývoji na trzích v době vrcholu technologické bubliny a v době začínající finanční krize oproti vývoji v uplynulém roce.
Na začátku milénia nebyl index S&P 500 po dvojitém vrcholu schopen se vrátit nad 200denní klouzavý průměr poté, co pod něj v říjnu klesl, a pokračoval v medvědím trendu až do roku 2003.
I na počátku finanční krize byl vývoj indexu S&P 500 poměrně jednoznačný. Benchmark se nebyl schopen vrátit nad 200denní klouzavý průměr poté, co byla na konci roku 2007 dokončena formace "hlava a ramena".
Po poklesech v srpnu a září 2015 a letos v únoru se to indexu naopak podařilo. A po britském referendu v červnu index tento klouzavý průměr otestoval, ale opět se dostal nad něj.
Bez grafu ceny je jasný trend i kříž smrti
Pokud z grafů odstraníme samotnou hodnotu indexu, je vývoj trendu ještě lépe patrný a jednoznačnější. V případě praskající technologické bubliny se 50denní průměr pouze přiblížil k 200dennímu v polovině roku 2002.
V případě začátku finanční krize se 50denní průměr ani nepřiblížil k 200dennímu. V obou případech navíc nedošlo ke změně směru vývoje 200denního průměru, což podpořilo sílu medvědího trendu.
Na rozdíl od předchozích dvou případů se 50dennímu průměru podařilo opět překročit 200denní na konci roku 2015 a pak na začátku května 2016, přičemž v srpnu dosáhl krátkodobý průměr nového maxima. Také směr 200denního klouzavého průměru se po rally následující tři dny po britském referendu opět otočil nahoru.
Co z toho vyplývá?
Technická analýza může být velmi dobrým pomocníkem pro krátkodobé tradery, ale také pro investory, kteří hledají správný okamžik pro vstup na trh. Není ale dokonalým nástrojem pro předpovídání budoucnosti (on takový ani neexistuje). Podle grafů aktuální situace vypadá relativně pozitivně, zejména v porovnání s posledními dvěma obdobími zrodu velkých medvědích trendů. Dlouhodobí investoři tak dnes na základě technické analýzy asi index S&P 500 prodávat nebudou. Když se ale začne příliš často mluvit o tom, že "tentokrát je to jiné" než minule, je namístě zvýšená opatrnost. Určitě není potřeba prodávat všechny akcie, ale je dobré nenechat se zaskočit horšími časy.
Zdroj: ciovaccocapital.com