Toto je jeden z nejpřesvědčivějších růstových příběhů současnosti

Čínská střední třída je na vzestupu. S růstem jejího bohatství rostou mimo jiné i chuť a možnosti cestovat po světě. Čínští turisté rádi utrácejí peníze, což se projevuje zejména v sousedních zemích regionu.
Pouze 6 % čínských občanů vlastní pas, ale i toto malé procento je schopno generovat nejvyšší výdaje na cestování na světě v objemu okolo 200 miliard dolarů za poslední tři roky. pro srovnání, to je zhruba velikost řecké ekonomiky. V Japonsku dokonce říkají čínským turistům bakugai, což znamená něco jako nákupní výbuch.
Podle analytiků z BNP Paribas se čínští turisté činí v celém regionu, nejen v Japonsku, a jde o "jeden z nejzajímavějších příběhů strukturálního růstu ve světě". Nejvíce z toho po Hongkongu těží Thajsko, kam se jen v roce 2015 vydalo 8 milionů čínských turistů a zajistilo zemi zhruba 3,5 % HDP. Poté, co do Thajska přestali ve velké míře jezdit Rusové, je to pro zemi dobrá zpráva.
Kromě Thajska ale z přílivu čínských turistů těží i ostatní země v regionu. Do HDP Vietnamu nebo Jižní Koreje přispívají čínští turisté zhruba 1,5 % a nezanedbatelnou měrou ovlivňují také HDP zemí, jako jsou Austrálie nebo Singapur.
Jedinou destinací, která během rozmachu čínského turismu relativně ztrácí, je již zmíněný Hongkong. Pokles počtu turistů z Číny je v bývalé britské kolonii poměrně citelný, za což podle BNP Paribas může jak silný dolar v páru s čínským jüanem, tak také přísná opatření Pekingu proti korupci. I přes pokles počtu turistů v posledních dvou letech se však čínští turisté podílejí na HDP Hongkongu asi z 8 %, což je stále více než v okolních zemích.
Zdroj: BNP Paribas