Ekonomika: Budoucnost není vidět. Ani zblízka

Nebudu asi přehánět, když napíši, že asi všichni nyní uvažujeme o budoucnosti ekonomiky, trhů a jednotlivých tříd aktiv. Snažíme se uhodnout, kterým směrem se dluhopisy, akcie, zlato či ropa vydají v následujících dnech, týdnech a měsících. Dojde v následujícím roce k dalšímu zpomalení vyspělých ekonomik? Jsme na prahu další recese? Kam ekonomika zavede kapitálové trhy?
Předpovídat budoucí vývoj bylo a je složité. Budoucnost je sice v současnosti vždy částečně přítomna, ale je skryta tak, že ji nikdo nepoznává. Podobá se, obrazně řečeno, nenápadnému chodci v davu. Budoucnost není prostě zblízka, z pozice dneška, vidět.
Ekonomie není technickou disciplínou a matematika se zde střetává s psychologií – a ve vypjatých chvílích je v jejím područí, ve vleku emocí (záporných i kladných). A ty přinášejí množství iracionálních rozhodnutí matematikou nepodchytitelných.
Eurozóna
Ve vzduchu visí obavy o eurozónu a samotné euro. Objevují se i názory zpochybňující smysl eurozóny. Mnozí se bojí, že centrální bankéři a vlády zasáhnou "příliš pozdě, příliš málo".
Amerika se svou utrápenou ekonomikou prochází jednou z největších zkoušek v novodobé historii. Mění se Blízký východ a vzniká silný asijský ekonomický blok. Nikdo neví, kam se světové hospodářství a politika vydají.
Co bude?
Valuace akcií je poměrně pozitivní. Pokud bychom se spolehli na klasickou poučku o tom, že akciové trhy s šestiměsíčním předstihem indikují, jakým směrem se vydá ekonomika, mohli bychom být celkem spokojení.
Ale některé analýzy největších tržních propadů od 70. let ukazují, že akciový trh jako indikátor budoucího vývoje ekonomického cyklu nemusí být vždy a za všech okolností spolehlivý. Některé tržní poklesy přišly současně s příchodem recese. Příkladem je propad trhů v období let 2007–2009, přičemž recese odstartovala již v prosinci 2007.
Jasnější signály hrozícího ekonomického poklesu přicházejí z dluhopisového trhu. V posledních 40 letech byl pokles ekonomiky zpravidla rozpoután dluhovou krizí. Vždy, když se rozchází ocenění s realitou, přichází vystřízlivění.
IW speciál: Jak přežít recesi jako investor, zaměstnanec nebo podnikatel Krize v eurozóně není v tomto ohledu výjimkou. Trhy sice několik let, v podstatě již od vzniku eurozóny, rozdílně oceňovaly dluhopisy jednotlivých států, přestože existovala jen jedna centrální banka a společná měna euro. Italské dluhopisy měly vždy vyšší výnos než dluhopisy německé, nemluvě o dluhopisech řeckých.
Ale rozdíly se i tak ukázaly být příliš malé (počítaly se na setiny, desetiny procenta, dnes jsou v řádu desítek procent) a neodpovídaly skutečnému riziku, výkonnosti a konkurenceschopnosti. Růst tažený zadlužováním není možný donekonečna, nyní přichází skládání účtů. Vysoký poměr zadlužení, ať již vůči vlastnímu kapitálu, či příjmům, ať sledujeme státy, instituce, firmy, nebo jednotlivce, je často varovným signálem před krizí. Přišla fáze oddlužování - a ta nebývá ani krátká, ani snadná.
Pravděpodobný scénář
Za pravděpodobný scénář považujeme to, že po vyřešení situace v Řecku povedou razantní změny ve fiskální politice států ke stabilizaci. Nebude to procházka růžovým sadem, ale bude docházet k postupné obnově hospodářství. Zdrojem příjmů nebudou dluh a dotace, ale práce a konkurenceschopnost.
I v tomto scénáři je potřeba počítat se společenským a politickým napětím, s nímž se země aplikující oddlužovací reformy budou muset vyrovnat. Není asi potřeba připomínat, že nálady veřejnosti budou více než jindy poznamenány nervozitou a obavami.
Jednu věc je nutné zdůraznit. Vždy se může objevit jakýsi "Faktor X", jinak řečeno neznámá veličina, která může strhnout vývoj jiným směrem. To je realita ekonomického a společenského vývoje. Jsme však přesvědčeni, že je v sázce příliš mnoho (ekonomicky, politicky a historicky) a politické i finanční elity jsou si toho vědomy tak jasně a zřetelně, že budou ze všech sil nastolovat pozitivní opatření.
Recese před branami?
V nadcházejícím období se zřejmě nevyhneme recesi, její nebezpečí dostává stále jasnější obrysy. Recese je však také investiční příležitost. Na konci léta vypadala valuace akciových trhů pozitivně. Podniky se dokázaly přizpůsobit situaci a jsou často finančně silné.
Klíčové bude, zda situaci dokážou ustát banky a pojišťovny. Pokud se to stane, pak podle analytiků ČSOB Investiční společnosti je z hlediska dlouhodobých trendů vnitřní hodnota akcií zajímavá a investoři mohou očekávat reálný dlouhodobý výnos na zajímavé úrovni.
Trhu by navíc pomohlo rychlé a rázné řešení dluhové eurokrize, odpis ztrát a ukončení agónie Řecka. Diskuze zřejmě v současné době spějí do finále. Aleš Prandstetter, investiční stratég ČSOB Asset Management, na toto téma říká: "Hlavní hrozbou není bankrot Řecka jako takový. Hrozbou by bylo, kdyby byl neřízený a převládal v něm chaos. Jsme přesvědčeni o tom, že politické špičky eurozóny a ECB hledají takovou cestu, aby k tomu nedošlo."
Aktuality
