Bill Gross: Toto je klíč k dalšímu vývoji na trzích

Na akciových trzích se řeší flirtování indexu Dow s hladinou 20 tisíc bodů, na forexu je velkým tématem možná parita eura a dolaru. Podle někdejšího "dluhopisového krále" Billa Grosse bude ale letošní vývoj napříč trhy ovlivněn úplně jiným číslem.
Na akciových trzích vládne od začátku listopadu euforie, na trhu s bondy naopak zoufalství. Příslib fiskálních stimulů, omezení regulace a daňových reforem v USA žene ceny akcií výše, stejně jako příslib rostoucí inflace pohání nahoru výnosy státních dluhopisů. Otázkou podle Billa Grosse zůstává, zda jsou ceny akcií a výnosy dluhopisů příliš vysoké, nebo mají ještě prostor růst.
Růst ekonomiky jako pilíř všech prognóz
Gross míní, že vše závisí na tom, zda se Donaldu Trumpovi podaří dosáhnout 3% růstu ekonomiky v USA v nějakém rozumném čase, zejména když v některých odvětvích již nyní hospodářství jede na plné obrátky. To by mohly "zařídit" větší investiční výdaje, které jsou ovšem dnes, když se hotovost využívá v obrovské míře na zpětné odkupy akcií a na akvizice, poněkud v pozadí.
Legenda dluhopisového trhu přitom nastupujícímu americkému prezidentovi příliš nevěří, stejně jako si nemyslí, že by se HDP USA měl brzy zvyšovat o 3 % a více. "Dlouhodobá negativa mého 'nového normálu' a 'sekulární stagnace' podle Larryho Summerse sice zmizela z titulních stránek Financial Times a New York Times, ale nezmizely z reality. Na to Trump nemá vliv. Negativa spojená se stárnutím populace, vysoká míra zadlužení (v době růstu sazeb jde o ještě větší problém) či ústup od globalizace mohou představovat stálé hrozby pro produktivitu a hospodářský růst," varuje Gross. I přes krátkodobý pozitivní vliv Trumpových opatření bude je výhled pouze 2% růstu stále aktuální, a to se všemi neblahými dopady na ziskovost firem a ocenění aktiv.
Umírá dluhopisový býk?
S růstem sazeb a výnosů dluhopisů je to podle Billa Grosse také složitější, než jak se to většina komentátorů po Trumpově vítězství snažila a dále snaží vykládat. Fed sice postupně zpřísňuje měnovou politiku, ale jinde ve světě je trend stále opačný. Globální arbitráž podle Grosse uzavře výnosy 10letých amerických bondů na úrovni 2,4–2,6 %, a to i v případě, že inflace v Americe poroste a Fed letos třikrát zvýší základní sazbu.
Úroveň 2,6 % u výnosu 10letého vládního dluhopisu USA je v současnosti podle Grosse maximum, nad kterým by bylo opravdu možné hovořit o konci dlouholetého býčího trhu na trhu s dluhopisy. Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital s Grossem v tomto nesouhlasí a mluví o hladině 3 % s tím, že podle něj výnos již neklesne pod 2 %.
"Pokud bude hranice 2,6 % překročena a výnosy budou vyšší, začne sekulární dlouhodobý medvědí trend na trhu s bondy. Sledujte hranici 2,6 %, je totiž mnohem důležitější než 20 000 bodů indexu Dow, parita EUR/USD nebo 60 USD za barel ropy. Je to klíč k očekávané úrovni úrokových sazeb a pravděpodobně také k vývoji cen akcií v letošním roce," uzavírá Gross.
Zdroj: Janus Capital Group