Euro, jak ho známe, skončí v lednu 2012

Podle Jonathana Wilmota, globálního stratéga Credit Suisse, jsou dny eura v jeho dnešní podobě sečteny. Nemusí to znamenat konec eura jako takového, ale určitě konec eura v jeho dnešní podobě. Termín? Polovina ledna 2012.
Důvodem je snaha zabránit zamrznutí trhu s vládními dluhopisy členských zemí eurozóny, kde by hrozily i runy na banky. Sama Credit Suisse přiznává, že to může vypadat jako přehnaná dramatizace situace, ale že to odpovídá současnému vývoji, zejména na trzích vládních obligací.
Z krátkodobého pohledu ECB ani vlády Řecka, Itálie nebo Španělska nemají šanci se situací něco udělat. Evropské centrální bance nezbývá nic jiného, než se snažit zabránit systémovému kolapsu. Výsledkem bude eskalace debat o fiskální unii a eurobondech (mimochodem, na 11. prosince připadá 20. výročí uzavření Maastrichtské smlouvy).
Paradoxní je, že tlak na italské a španělské vládní obligace může zesílit, ačkoli vlády odstartují nezbytné reformy a k politické moci se dostávají bankéři.
Španělské volby nepomohly, výnosy dluhopisů stále rostou
Výnos francouzských obligací může vyrůst až na 5 %. Růst výnosů obligací může pokračovat, i když ECB dále sníží úrokové sazby a bude dělat všechno možné pro jejich udržení na nízké úrovni.
Ačkoli nejsme členy eurozóny, krize těchto rozměrů by nevyhnutelně zasáhla i Českou republiku.