US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ+2,84 %
KB+0,40 %
Erste+0,06 %

Migrace je trumf v rukávu světové ekonomiky, jen je potřeba jej umět vynést

Dekret Donalda Trumpa namířený proti občanům vybraných muslimských zemí vyvolal vlnu kritiky ze strany světových lidskoprávních organizací. Migrace je celosvětově velké a citlivé téma. Věnovalo se jí také letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, dlouhodobě se problematikou zabývá i Světová banka. Jak to tedy vlastně s migrací je? Je důvod se jí bát?

Redakce IW
Redakce IW
21. 2. 2017 | 12:00
Geopolitika

Účastníci setkání ve švýcarském Davosu se shodli na tom, že imigrace příznivě působí na hospodářský vývoj. Studie ze Spojeného království například prokazuje, že lidé, kteří do Británie přišli z pevninské Evropy, tamní veřejné finance v prvních deseti letech tohoto století podpořili 25 miliardami liber.

O pozitivních ekonomických dopadech hovoří rovněž Světová banka. Podle ní by postupné mírné posilování pracovní síly v rozvinutém světě prostřednictvím imigrace mohlo do roku 2025 navýšit celkový objem světové ekonomiky o 356 miliard dolarů.

Dlouhodobě se navíc potvrzuje, že přistěhovalci ve světě patří mezi nejaktivnější skupiny osob v oblasti podnikání a zakládání firem. Stačí se podívat na Spojené státy. Kdo založil Google, Intel, PayPal, Yahoo! nebo eBay? Pokud tipujete hrdé Američany, jste vedle.

Imigranti tvoří méně než 15 % americké populace, dlouhodobě však zakládají více než polovinu startupů v technologickém sektoru a jsou autory více než poloviny patentů v technologickém odvětví. S trochou nadsázky lze říci, že v pověstném Silicon Valley potkáte více přistěhovalců než rodilých Američanů.

Přistěhovalci ale samozřejmě nenacházejí uplatnění jen jako špičkoví odborníci v technologickém odvětví. Obsazují i místa v sektoru služeb s nižšími požadavky na kvalifikaci, jež by kvůli nepříznivému nastavení demografických křivek jinak často zůstávala volná.

K tomu navíc ti, kdo "odcházejí za lepším", obvykle finančně podporují své rodiny v domovských zemích, čímž jim pomáhají vybřednout z chudoby a nuzných poměrů, a celkově tak pozvedají ekonomiky zemí, z nichž pocházejí. Světová banka tvrdí, že ročně takto hospodářství svých rodných zemí emigranti podpoří asi 600 miliardami dolarů.

Není pochyb o tom, že neřízená migrace může narušit křehkou světovou rovnováhu. Na druhou stranu je ale nesmyslné se přistěhovalectví bránit. Ne každý se dokáže uplatnit v místě, kde se narodil, a tak zatímco doma by byl jen takzvaně do počtu, jinde může odvést velký kus práce.

Zdroj: World Economic Forum

GeopolitikaPracovní trhSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná