Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí zrychlil na 6,9 %, v březnu rostly rychleji také průmysl a maloobchod

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí dosáhl nejvyššího tempa od roku 2015. Čínský statistický úřad v noci na pondělí oznámil, že hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 6,9 % po nárůstu o 6,8 % v posledních třech měsících loňského roku.
Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády na infrastrukturu a rozmach realitního sektoru. Zrychlení růstu bylo překvapením pro analytiky, kteří předpokládali, že tempo hospodářského růstu zůstane na úrovni loňského čtvrtého čtvrtletí.
Za celý loňský rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 %, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Na letošek předpovídá čínská vláda další celkové zpomalení růstu HDP, a to na 6,5 %.
Nynější čtvrtletní zrychlení je přitom již druhé v řadě. V loňském čtvrtém čtvrtletí růst proti předchozím třem měsícům zrychlil rovněž o desetinu procentního bodu. Podle čínského statistického úřadu zažila ekonomika velmi dobrý vstup do roku 2017 a položila "solidní základy pro dosažení celoročního růstového cíle".
Někteří prognostici reagovali na příznivé údaje zlepšením celoročního výhledu. Analytici ze společnosti Nomura Holdings zvýšili odhad růstu čínské ekonomiky v letošním roce na 6,7 % z dříve předpokládaných 6,5 %.
Zveřejněny byly v noci na pondělí také údaje o průmyslové výrobě a o maloobchodních tržbách za březen. Průmyslová výroba v březnu stoupla meziročně o 7,6 % po +6,3 % v únoru. Investice do nemovitého majetku stouply meziročně o 9,1 % a do fixního kapitálu o 9,2 %. Maloobchodní tržby vzrostly v březnu meziročně o 10,9 % po 9,5% růstu v únoru.
Čína v roce 2010 předstihla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Hospodářský růst Číny však v posledních letech zpomaloval. Podílela se na tom snaha vlády o snížení závislosti čínské ekonomiky na exportu a na investicích a o zajištění stabilnější hospodářské expanze, která by se opírala o spotřebitelské výdaje.
Zdroj: ČTK