Jim O'Neill (Goldman Sachs): V roce 2012 už Evropa nebude takový mediální hit!

Podle investičního stratéga Goldman Sachs je jasné, že budeme mít v roce 2012 o čem přemýšlet. Leccos se může lehce zvrtnout. Jim O'Neill mimo jiné předpokládá, že dolar porazí euro a že Čínu nečeká tvrdé přistání.
1. Evropa už nebude mediální hit
V příštím roce už se o Evropě nebude tolik mluvit, i když to tak v prvních týdnech roku nemusí vypadat. Evropa zkrátka zůstane Evropou, a s trochou štěstí se z ní stane tak nudný kontinent, jakým obvykle bývá (obzvlášť teď, když Manchester United vypadli z Champions League).
2. Itálii čekají velké věci
Bez Itálie nemůže euro přežít. A Itálie zase nemůže žít s tím, že bude za desetiletý dluhopis platit 6-7% úrok. Proto bude velmi zajímavé, a možná i trochu strašidelné, sledovat další vývoj.
3. Dolar porazí jen i euro, euro porazí frank
Spíš než 1,5 dolaru za euro v příštím roce bude euro padat na 1,10. Tyto hodnoty kurz EURUSD nejspíše neprolomí, ale znehodnocení eura je mnohem pravděpodobnější než varianta s dolarem a 50 centy.
Vůči euru naopak oslabí švýcarský frank Za jedno euro se tak bude nejspíš platit 1,4 franku. Na paritu (jedna ku jedné) se měny nedostanou.
Dva nejlepší obchody na Forexu pro rok 2012
Banka Goldman Sachs japonskému jenu předpovídala propad na 100 jenů za dolar už letos, na stejný scénář sází i v příštím roce. Na posílení na 60 jenů za dolar by naopak banka nesázela vůbec.
4. Zprávy o ekonomice nás možná příjemně překvapí
V roce 2012 hrozí světu bezpočet ekonomických, politických a sociální rizik. Na všechno se ovšem nelze dívat černě. Je totiž dost dobře možné, že nás – stejně jako v posledních měsících – překvapí dobré zprávy ze Spojených států nebo odjinud.
Dobrá čísla by mohla přijít z bloku BRIC – například z Brazílie, nebo dokonce i z Indie, o které se teď přemýšlí jako o zemi, kde se zadrhnul ekonomický růst.
5. Evropské hospodářství nejspíše opět zklame
Evropa nejspíše opět zklame. Goldman Sachs už jí nyní předpovídá růst HDP na spodní hranici odhadů. Naděje ovšem umírá poslední, není tedy zcela vyloučené ani to, že by mohla příjemně překvapit, v tomto případě tedy spíše šokovat.
6. S&P 500 na 1 400 bodů? Proč ne
Index S&P 500 se podle banky mnohem pravděpodobněji ocitne nad 1 400 bodů, než by spadl pod 1 000 bodů.
7. Čínu nečeká hladké, ale ani tvrdé přistání
Čínu žádné přistání nečeká. Bude dál růst, možná trochu mírněji než dosud, zpomalením se to však nazvat nedá.
8. Budeme muset vzít v úvahu nejrychlejší ekonomiky
Kromě rychle rostoucí skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) se začíná podobně mluvit i o další čtyřce - Mexiku, Indonésii, Jižní Koreji a Turecku – šikovně nazývané MIST**. Tuto skupinu sice netvoří takoví velikáni, ale stejně jako BRIC je bude muset svět sledovat stále pozorněji. Rychle rostoucí ekonomiky totiž ve světovém hospodářství získávají stále důležitější pozici.
Nezapomínejte na akcie ze zemí BRIC
Zdroj: Goldman Sachs