US MARKETZavírá za: 3 h 34 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Proč nezaspat zmrtvýchvstání eura?

Nálada ohledně eurozóny se pomalu mění. Témata, která dříve hrála prim, jsou jako kdyby zapomenuta a eurozóna se zdá být silnější. Na síle jí vedle zlepšující se hospodářské situace přidalo i rozhodnutí občanů Spojeného království odejít z Evropské unie. Do popředí se bude dostávat nejen to, jak bude vypadat vícerychlostní Evropa, ale také to, zda se ke skupině států platících eurem nepřidat.

Petr Zahradník
Petr Zahradník
11. 6. 2017 | 16:00
Eurozóna

Euro opět v kurzu

Akcie eura stoupají. Zdaleka nejen optikou kurzového posilování, jemuž je věštěna delší než pomíjivá budoucnost. Především jde o to, že euro a eurozóna představují hlavní trumf nyní v Evropě opět silně pokoušené strategie vícerychlostnosti, která je dokonce jedním z pěti základních scénářů budoucnosti EU shrnutých v takzvané Bílé knize. Je patrná snaha pozvolna začleňovat do soukolí stále nová témata, přičemž hlavním rozhodovacím uzlem v jejich případě má být právě platforma eurozóny.

Pro lepší ilustraci poslouží názorný příklad: Nalézejme společného jmenovatele v sociálním rozměru Evropy, nicméně bylo by dobré najít ještě nějakého společnějšího pro země eurozóny. A kdyby třeba náhodou chtěl někdo, kdo eurem dosud neplatí, je tedy také vítán. Že by se ale nezúčastnila kompletní eurozóna, o tom nikde není ani slovo.

Taková je praktická ukázka postupu, který se týká řady dalších témat – fiskálního a rozpočtového (ve snaze vytvořit autonomní rozpočet eurozóny, který by mohl dosti zásadně změnit pozice na šachovnici například z pohledu získávání evropských fondů pro ty, kteří by zůstali vně eura), bankovnictví a finančního trhu, ale též například energetiky. A ve frontě bychom nalezli další.

Větší význam eurozóny po odchodu Británie z EU

Po odchodu Spojeného království nabude eurozóna v rámci Evropské unie na významu. A přestože hlavní ekonomická rizika budoucího vývoje číhají právě v zemích současné eurozóny, vesměs v takzvaném jižním křídle, o celistvosti bloku se nyní jaksi nepochybuje. Měnová unie získala na sebevědomí, na autoritě, z boje vyšla posílena, a dokonce ani odpadávání jejích nejslabších článků není aktuálním tématem. A to přesto, že tomuto sebevědomí a posílení zdaleka neodpovídá výkonnost jednotlivých ekonomik, Řecko, Kypr, Itálie, ale třeba i Francie nechť slouží jako příklady bez zevrubnějšího výkladu.

Ještě nedávno představovala velké riziko eurozóna jako taková. Úsilí a boj o její holé zachování byly nepředstavitelně silné. To však skončilo v létě 2015 uvalením "nucené správy" na Řecko a zveřejněním Zprávy pěti předsedů směrem k dokončení a prohloubení evropské měnové unie.

Se zlepšením ekonomické výkonnosti a s obohacením o mnohé nové konstrukční prvky se eurozóna opět stává nikoli hrozbou, ale příležitostí. Jak již bylo řečeno, představuje ono hlavní dělítko v procesu zvaném vícerychlostnost, tedy v režimu, v němž se pasažéři evropského vlaku dělí na ty, kteří cestují v 1. třídě, a na onu menšinu cestujících 2. třídy. Přitom zdaleka ne všichni v 1. třídě mají platnou jízdenku – řada z nich jsou černí pasažéři, kteří na nejlepších sedadlech cestují pouze z politických důvodů.

Příležitost pro Česko

Má pravdu ten, kdo tvrdí, že eurozóna roku 2017 není totéž co eurozóna vzor 2007 (tedy před krizí). Evropský semestr v celé své šíři, Evropský stabilizační mechanismus a vše, co mu předcházelo, bankovní unie – to vše jsou věci, které eurozónu zjevně či méně zřetelně tmelí.

České ekonomice se daří. V řadě bruselských kruhů je právě Česká republika (patrně právem) považována za přirozeného kandidáta, který by nyní jako první vstoupil do eurozóny a stal se jejím 20. členským státem (z 27 členů EU po očekávaném brexitu). Je dobré tuto pozici vnímat a využít vlastní atraktivnosti a žádanosti pro vyjednání dobrých podmínek k tomu, abychom se v eurozóně cítili komfortně.

Měli bychom být schopni tohoto období aktivně využít, nemusí totiž trvat věčně. Nejhorší by bylo tuto v zásadě novou situaci ignorovat, tvářit se, že neexistuje, a nedělat nic. Doporučit nelze ani roli spíše nezúčastněného pozorovatele. Ten by mohl totiž dříve či později skončit na nástupišti, ze kterého odjíždějí pouze vlaky 2. třídy.

Analytici ČSČeská ekonomikaČeská republikaEuroEurozónaEvropská uniePetr ZahradníkPolitika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa