Zablýská se na lepší časy ve vztazích USA a Evropské unie?

Před zhruba třemi lety byla odložena do imaginárního mrazáku dohoda o Transatlantickém partnerství v oblasti obchodu a investic (TTIP) upravující a posouvající společná pravidla o podobě ekonomického a podnikatelského prostředí mezi EU a USA do podoby, která do té doby byla revoluční a průlomová. Podaří se ji s novou americkou administrativou rozmrazit?
Spolu se zmrazením průlomu ve vztazích mezi EU a USA, který přinesla dohoda o Transatlantickém partnerství, prakticky stejným okamžikem započala mezi oběma atlantickými břehy studená obchodní válka, vyznačující se především používáním velice svalnatých a silných slov a vyhrožováním, co vše by bylo možné, pohříchu však v určitých oblastech též nešla od slov k činům příliš daleko. Byli jsme tak nejen svědky zavádění přísnějších cel na určité komodity, ale i velice překotného uvádění v platnost nástrojů typu digitální daně či uvalování extrémně vysokých pokut ze strany orgánů bdících nad čistotou hospodářské soutěže.
Zkrátka a dobře, uplynulá tři léta v transatlantických vztazích byla obdobím naschválů, odvet a ztrpčování si podmínek pro obchodní výměnu a podnikání. Z ideových partnerů a spojenců, v ekonomické oblasti pak férových konkurentů, se během krátké doby stali vypjatí rivalové až nepřátelé, což si několikrát neodpustil zmínit jako svoji politickou zbraň odcházející americký prezident Donald Trump.
Po vítězství jeho volebního soupeře Joea Bidena se zdá, že se může blýskat na lepší časy, vyhráno však zatím rozhodně není. Je zapotřebí změnit a zvrátit téměř vše, co bylo v uplynulých letech napácháno. Stručně řečeno, formu i obsah a také atmosféru důvěry a rovnocenného partnerství, která rovněž vyprchala. Lze se domnívat, že s Bidenem v čele USA změní postup směrem ke konstruktivnímu a vzájemně výhodnému dialogu.
Ona naděje spočívá nejen v tom, že po sečtení hlasů ve volbách se nově zvolený prezident přihlásil k návratu k Pařížské klimatické dohodě a k potřebě urovnání vztahů s Evropou, ale také v kroku, který ještě v listopadu udělala sama Evropa v podobě návrhu nové transatlantické dohody. Ten respektuje vývoj globálních změn i geopolitického rozložení sil.
Tento návrh by měl znamenat nejen reinkarnaci výše zmíněné dohody TTIP, měl by jít ještě mnohem dále ve smyslu, že na globálním poli budou EU a USA v zájmu obhajoby západních hodnot hovořit společným hlasem a v duchu tohoto hlasu též prakticky jednat. EU navrhuje při jeho naplnění spojit síly v posílení odolnosti společnosti v důsledku šoků typu pandemie covidu-19, dohodnout se na podobném přístupu ke klimatickým záležitostem, podílet se na vytvoření globálního obchodního a investičního modelu a dosáhnout sladění v bezpečnostních otázkách. To vše s ohledem na jejich přijetí během summitu EU a USA v roce 2021. Do té doby by se obě strany měly vyvarovat všech projevů studené obchodní války.
Základní body navržené nové transatlantické dohody
Spolupráce pro zdravější svět: Postpandemická doba
Vytvoření platformy EU a USA pro globální spolupráci při reakci na covid-19; zajištění financování vývoje a spravedlivé celosvětové distribuce očkovacích látek, testů a léčebných postupů, rozvoj společných kapacit pro připravenost a reakci, usnadnění obchodu se základním zdravotnickým materiálem a posílení a reforma Světové zdravotnické organizace.
Spolupráce na ochraně planety a prosperity
Vytvoření systémové platformy zaměřené na změnu klimatu a úbytek biologické rozmanitosti, vyžadující spolupráci v atlantickém prostoru i na celém světě. Součástí je nastolení komplexní transatlantické zelené agendy, koordinace postojů a společně vedené úsilí o dosažení ambiciózních globálních dohod, počínaje společným závazkem k nulovým čistým emisím do roku 2050. Součástí je společná iniciativa v oblasti obchodu a klimatu, opatření k zamezení únikům uhlíku, aliance pro ekologické technologie, globální regulační rámec pro financování udržitelnosti, společné vedení boje proti odlesňování a posílení ochrany oceánů.
Spolupráce v oblasti technologií, obchodu a norem
Vychází z premisy, že EU a USA jsou přirozenými partnery v oblasti obchodu, technologií a digitální správy. Předmětem je řešení překážek obchodu, reforma Světové obchodní organizace a zřízení nové Rady EU a USA pro obchod a technologie. Vedle toho je navrženo zahájení dialogu o odpovědnosti on-line platforem a velkých technologických společností, spolupráci na spravedlivém zdanění a nápravě narušení trhu a vypracování společného přístupu k ochraně kritických technologií. Do tohoto souboru je také zahrnuta umělá inteligence, datové toky a spolupráce v oblasti regulace.
Spolupráce na vytvoření bezpečnějšího, bohatšího a demokratičtějšího světa
Je navrženo navázání užšího transatlantického partnerství v různých geopolitických oblastech a spolupráce na posílení koordinace a využití všech dostupných nástrojů a posílení kolektivního vlivu. EU se plně zapojí do summitu pro demokracii, který navrhl Joe Biden, a bude usilovat o přijetí společných závazků s USA v boji proti vzestupu autoritářství, porušování lidských práv a korupci. EU dále navrhuje koordinaci společných reakcí EU a USA s cílem podpořit regionální a globální stabilitu, posílit transatlantickou a mezinárodní bezpečnost, mimo jiné prostřednictvím nového dialogu EU a USA o bezpečnosti a obraně, a posílit mnohostranný systém.