2012: Posílí akcie o 10 %, nebo se jen většina analytiků zbláznila?

Analytici predikují příznivý rok 2012, akcie by za rok mohly přidat přes 10 %. Finanční stratégové zřejmě přes vánoční svátky načerpali notnou dávku optimismu. Podle pesimistů ovšem může rok 2012 naopak skončit finanční katastrofou. Známý skeptik Paul B. Farrell, bývalý investiční bankéř Morgan Stanley a autor řady knih z oblasti behaviorálních financí, upozorňuje na to, že se o další vývoj ekonomiky obává i šéfka MMF Christine Lagardeová.
Farrell vidí blízkou budoucnost jasně: svět změní událost, která položí ekonomiku Spojených států a akciový trh. Připadá vám, že je takový výrok příliš silný? Fakt, že se světová ekonomika ocitla ve velmi nebezpečné situaci, připouští i šéfka Mezinárodního měnového fondu.
Společnost Weiss Ratings jako první snížila Spojeným státům úvěrový rating – ještě předtím, než to udělala S&P. Sám Martin Weiss, odborník na bankovní sektor, více než 40 let věrohodně predikuje dění na trzích. Předpověděl krizi spořitelen (známou jakou S&L krizi nebo krizi regulovaného kapitalismu) v 80. letech, technologickou bublinu koncem 90. let, krizi nekvalitních hypoték z let 2007 a 2008, a dokonce i "novou" evropskou bankovní krizi.
Proto zbystřete! Weiss nyní předpovídá, že příští krize zdecimuje příjmy, úspory, investice a důchody milionů Američanů. "Obrovský počet amerických rodin zakusí noční můru chudoby. Čeká je hlad. Budou bez domova. Jen mála investorů se to nedotkne."
Inflačně upraveno už od roku 2000 smetla Wall Street "z povrchu Země" biliony dolarů penzijních úspor. Skutečně stále ještě věříte na 10% akciovou rally, jak ji hlásají krátkozrací "stratégové"? Než vložíte jakýkoli obnos do rulety akciového kasina, měli byste znát hlavní makrospínače případné "historické události, která od základů změní svět".
Třídní boje proti nerovnosti bohatství
Occupy Wall Street a Tea Party se shodují: demokracie je mrtvá. Všichni si nejsou rovni. Veřejnost nemá žádný hlas ve státě, kde si můžete koupit moc. Naivní společnost je snadno manipulovatelná.
Americká ztracená dekáda: Revoluce na spadnutí
Jack Bogle z Vanguardu varuje, že neviditelná ruka trhu přestala sloužit veřejným zájmům. Jedno procento nenasytných superbohatých tvrdošíjně prosazuje ideologii neregulovaného volného trhu. Milují gamblerství 600bilionového trhu s finančními deriváty, který spustil v roce 2008 krizi. Nezajímá je osud jejich země. Jdou přes mrtvoly a chtějí získat stále více. Vyhlásili válku střední třídě, kterou vytěsňují.
Privatizace zisků a socializace ztrát
Finančníci z Wall Street mají jistotu, že když se něco nepovede, zaplatí to daňoví poplatníci, protože stát nenechá padnout velké banky. Tento zdegenerovaný kapitalismus podle Bogla zabíjí demokracii. Nikdo nedůvěřuje Washingtonu. Veřejnost rezignuje. Nehledě na to, kdo bude zvolen do čela Spojených států, nezmění se fakt, že pravidla hry dnes určují bohatí.
Co mohou prezidentské volby znamenat pro americké akcie?
Zapomeňte na slova jako socialismus, oligopol, plutokracie nebo republika. Washington se stal čistou anarchií, kde může čtvrt milionu skvěle placených lobbyistů legálně prosazovat zákony v zájmu svých klientů (ne veřejnosti).
Růst, nebo pád?
Ekonomický princip, kdy země buď dosáhne hospodářského růstu, nebo zkolabuje, je nyní nahrazován systémem "růst a pád". Poplatní ekonomové se různě upravenými statistikami snaží zakrýt manipulaci skutečných finančních dat. Snaží se oklamat investory, spotřebitele i voliče.
Pro koho to dělají? Pro banky, politiky, manažery korporací nebo pro Fed. Společné mají jediné - ignorují dlouhodobé dopady své krátkozrakosti.
Trhy jsou iracionální
V roce 2002 dostal za behaviorální finance Nobelovu cenu za ekonomii psycholog Daniel Kahneman, který vyvrátil mýtus racionálního investora na Wall Street. Hlásal, že když budete mít mozek pod kontrolou, budete "méně iracionální" a stanete se úspěšným investorem.
Chyba! Náš mozek vždy byl, je a bude iracionální, nemůžeme vyhrát. Vždy vyhraje kasino – to kvantové z Wall Street. Těží z toho, že jsme zranitelní a snadno manipulovatelní.
7 důvodů, proč z nás mozek dělá horší investory
HFT a moderní technologie
Sofistikované nové technologie, matematické algoritmy i psychologická věda zajišťují insiderům z Wall Street enormní marže ze spekulací s deriváty, poplatků a provizí. Denní tradeři jsou dnes ve světě "nového normálu" ještě posedlejší vysokými zisky, které slibuje zvýšená volatilita. Bohužel obyčejní investoři proti nim nemají šanci - čím více se budou pokoušet dokázat opak, tím více také ztratí.
Bubliny a bankroty
Už osm století se ekonomika vyvíjí v cyklech. A jako by se za tu dobu lidstvo vůbec nepoučilo - euforie v časech boomu nás natolik zaslepí, že začneme podceňovat riziko a bublina se nafukuje. Pak dojde ke kolapsu a cítíme se oklamáni.
Historik Niall Ferguson varuje: "Pád může přijít mnohem neočekávaněji, než si představují největší pesimisté. Stalo se již mnohokrát v dějinách, že stát padl v době své největší slávy a rozmachu, protože doplatil na své imperialistické vize a potlačení společenských zájmů."
Zdroj: Marketwatch.com