US MARKETOtevírá za: 9 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

10 způsobů, jak vyzrát na prokrastinaci

Máte pocit, že se na vás valí lavina úkolů a nic nestíháte? Zkuste se zamyslet nad tím, zda svůj čas v práci využíváte opravdu efektivně a nepřipravujete se prokrastinací o cenné minuty. Každý občas odkládá důležité úkoly a dělá vše, jen ne to, co by měl. Pokud si vezmete k srdci následujících deset rad, na prokrastinaci jednou provždy vyzrajete.

1. Udržujte se v pozoru

Udělejte si seznam několika jednoduchých úkolů, jejichž plnění vám bude připadat zábavné a zároveň smysluplné. Jakmile začnete pociťovat sklony k prokrastinování, udělejte rychle něco z tohoto seznamu. Důležité je, aby se nejednalo o časově náročné úkoly, ale jen o něco, díky čemu zpozorníte.

2. Uznejte porážku

Každý se občas dostane do situace, kdy zkrátka neví, jak dál. Nesnažte se úkol dotáhnout do konce za každou cenu jen vlastními silami. Poproste o pomoc někoho z kolegů. Bez pomoci se na zdánlivě neřešitelném úkolu zaseknete a rezignujete. Přiznat porážku není slabost, ale projev profesionality.

3. Začněte zprostředka

Nejtěžší bývají začátky. Jakmile se dostanete za první zatáčku, většinou už to jde relativně hladce. Mějte tuto myšlenku na paměti a nesnažte se jet systémem start-cíl. Každý úkol se skládá z dílčích činností a mnohdy je lepší se chytit nějakého pevného bodu než hledat cestu úplně od začátku.

4. Skončete uprostřed

Z velké části to souvisí s předchozí radou. Skončíte-li s prací tak, že na ni následující den budete moci navázat bez velkého přemýšlení, bude se vám pracovat o mnoho lépe, než když budete mít každý den na stole nový úkol, ke kterému si budete muset složitě hledat cestu.

5. Experimentujte

Zažité postupy jsou fajn a většinou dokáží ušetřit hodně času. Občas ale všechna ověřená řešení selžou a vy se ocitnete ve slepé uličce. Hoďte v takové chvíli za hlavu vše, co víte, a zkuste k danému úkolu přistoupit úplně jiným, dosud nevyzkoušeným způsobem.

6. Drže se harmonogramu

Představte si situaci, kdy máte na stole seznam deseti úkolů. Tři hoří, s pěti zase až tak spěchat nemusíte a poslední dva můžete vlastně klidně posunout na později. Čím začnete? Většina lidí bude jistě tvrdit, že jako první odbaví nejdůležitější úkoly, opak je ale pravdou. Mějte proto vždy sepsaný plán a toho se držte, improvizace v tomto případě nefunguje.

7. Dělte si úkoly na menší části

Některé úkoly jsou tak komplexní a složité, že se zdají být nesplnitelné. Rozdělte si velké úkoly na menší části a vždy se soustřeďte jen na jednu konkrétní. Postupně se tak před vámi bude z jednotlivých dílků skládat celý obraz.

8. Překvapte sami sebe

Udělejte čas od času něco, co překvapí nejen vaše okolí, ale i vás samotné. Únavu a letargii lze porazit jedině něčím překvapivým, co vás vytrhne z rutiny. Kromě toho, že porazíte touhu prokrastinovat, navíc jistě zaujmete i své kolegy.

9. Hledejte inspiraci v knihách

Chybí vám nápady a inspirace? Není lepší místo, kde hledat nové impulzy, než knihy. Úspěšní lidé se pravidelně dělí o to, jaké knihy je v poslední době inspirovaly. Stačí tedy jen pozorně naslouchat a vyrazit na nákupy.

10. Dopřejte si odpočinek

Každý v práci někdy zůstane déle, aby dohnal resty nebo si napracoval něco dopředu. Jenže všeho moc škodí. Pokud na sobě začínáte pociťovat únavu, zkuste někdy udělat pravý opak. Odejděte z práce dříve a užijte si volné odpoledne. Druhý den se budete cítit jako znovuzrození a budete opět plní elánu a energie.

Zdroj: Jamesaltucher.com

PsychologieÚspěchZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika