ESM, EFSF, EFSM a spol.: Průvodce dluhovou krizí v Evropě plnou zkratek

Také máte pocit, že se to ve snaze zamlžit realitu dluhové krize eurozóny v proslovech unijních politiků stále více hemží všelijakými podivnými zkratkami? Velká výzva pro nás! Rozhodli jsme se těmto cizokrajným výrazům podívat "na zoubek"! Následující příručka by vás měla provést "bruselskou hantýrkou" a odhalit, co se za kterým akronymem ve skutečnosti skrývá.
EMU (Economic and Monetary Union) = Ekonomická a monetární unie
Koncept se skládá z pěti až šesti kroků směrem k ekonomické integraci a komfortnímu využívání společné měny. Poslední z kroků, kterého je potřeba ke "spokojenému životu" eurozóny dosáhnout, je harmonizace fiskální a ostatních hospodářských politik. Jak víme, to se dosud nezdařilo. Podle všeho je právě tento nezdar kamenem úrazu projektu a příčinou současné dluhové krize.
ECB (European Central Bank) = Evropská centrální banka
Nezávislý subjekt, který má na starost monetární politiku eurozóny. Nastavuje úrokové sazby, spravuje devizové rezervy a má výlučné právo tisknout euro.
Pravomoci ECB jsou oproti například americkému Fedu omezené. Proto také dosud nemohla krizi řešit tištěním peněz nebo se angažovat v rekapitalizačních programech na způsob amerického TARP. Podle současného znění smlouvy o EU nesmí ECB konat jako "věřitel poslední instance" a pomáhat tak předluženým členským státům.
EFSF (European Financial Stability Facility) = Evropský nástroj finanční stability
V současnosti jeden z nejskloňovanějších výrazů evropské politiky. Jde o dočasný záchranný fond vytvořený koncem roku 2011. Jeho šéfem je Klaus Regling.
V říjnu 2011 se evropští lídři dohodli na tom, že kapacitu fondu navýší na 440 miliard eur, které by měly přitéci hlavně z Mezinárodního měnového fondu a z pojištění dluhopisů. Ani tento objem ovšem nebude stačit. Úvěrový rating EFSF dala agentura S&P do režimu pozorování s možností jeho snížení. "AAA" rating fondu vychází z ratingů zahrnutých zemí, ohrožuje ho tedy například Francie.
ESM (European Stability Mechanism) = Evropský stabilizační mechanismus
Plánovaný trvalý nástupce EFSF. Evropští lídři chtějí uspíšit jeho zavedení a spustit ho už v červenci. Stále je ovšem problémem to, že je ESM v principu v rozporu s německou ústavou (a pravděpodobně i se zákony jiných zemí), protože ohrožuje státní suverenitu.
LTRO (Long-Term Refinancing Operation) = Dlouhodobá refinancovací operace
Technický nástroj na dodání likvidity umožňuje komerčním bankám půjčovat si na měsíce až roky. ECB nedávno prodloužila splatnost některých LTRO na dva až tři roky. U těchto půjček navíc snížila úrokovou sazbu a změkčila podmínky pro kolaterál, který při poskytnutí půjčky požaduje.
Někteří investoři od ECB očekávají větší pomoc předluženým zemím eurozóny. ECB je zatím zdrženlivá, uvolněním podmínek financování bank se snaží spíše zabránit rozvoji úvěrové krize, která by kvůli zamrzání evropského mezibankovního trhu a zvyšujícím se regulačním požadavkům na kapitálovou vybavenost mohla eurozónu zachvátit.
ECOFIN = Rada ministrů hospodářství a financí EU
Radu tvoří ministři financí (a příležitostně ministři pro hospodářské a rozpočtové otázky) všech 27 zemí Evropské unie. Setkání ministrů financí se koná většinou před začátkem summitu evropských lídrů. Ministři financí mají za úkol podrobněji rozpracovat obecnější návrhy vedoucích představitelů členských států.
Euroskupina = skupina států používajících euro
Obvykle den před setkáním ECOFONu se setkávají ministři zemí eurozóny. V poslední době se názory nečlenských a členských zemí eurozóny stále výrazněji rozcházejí, zejména co se týče participace na záchranných akcích a fiskální integraci Evropy.
EC (European Commission) = Evropská komise (EK)
Evropská komise je výkonným orgánem Evropské unie. Jde o vládní kabinet sestávající z komisařů ze všech 27 členských zemí, kterému předsedá José Manuel Barroso. Komise navrhuje evropskou legislativu, rozhoduje o využívání finančních prostředků EU a dohlíží na implementaci jednotlivých politik a dodržování smluv.
Neschopnost Evropské komise přimět členské státy, aby se držely stanovené hospodářské politiky, je jedním z nejvýznamnějších selhání, která přispěla k vzniku dluhové krize.
EC (European Council) = Evropská rada
V Evropské radě zasedá 27 hlav států zemí Evropské unie, prezident Evropské rady (Herman van Rompuy) a šéf EK (José Manuel Barroso). Je nejdůležitějším rozhodným orgánem pro řešení dluhové krize. Určuje strategie, snaží se dosáhnout dohody členských zemí v určitých politických otázkách a tvoří obecnější plány.
Je však dlouhodobě patrné, že ani dohoda vrcholných politiků neznamená automaticky zelenou domluveným plánům. Otázky většinou musí být projednány a schváleny ještě národními parlamenty.
EBA (European Banking Authority) = Evropský orgán pro bankovnictví
Regulatorní orgán EU se sídlem v Londýně. Tato poměrně nová instituce začala fungovat začátkem roku 2011. Do novinových titulků se většinou dostane v souvislosti se zátěžovými testy bank, v nichž jsou finanční domy povinny zveřejnit velká množství dat, například o expozici ve státních dluzích, kapitálové vybavenosti nebo zadluženosti.
EIB (European Investment Bank) = Evropská investiční banka
Mezinárodní organizace vlastněná členskými státy EU. Byla založena již v roce 1958. Cílem bylo podpořit politická rozhodnutí EU a rozvíjet vhodné investiční projekty.
Při řešení dluhové krize dosud banka nehrála významnou roli, přesto se v poslední době objevily návrhy, že by se mohla v případě potřeby podílet na financování záchranného fondu EFSF.
SPIV (Special Purpose Investment Vehicle) = Investiční společnost pro zvláštní účel
Někdy jen SPV. Finanční instituce, která se zaměřuje na financování a shromažďování specifických aktiv. Pojem nalezneme i v procesu sekuritizace. Cílem založení je to, že i v případě bankrotu některých subjektů zůstávají závazky SPIV jako celku bezpečné.
V kontextu krize eurozóny se evropští lídři nedávno zmínili o tom, že zvažují využití SPIV k financování EFSF. V tomto případě by SPIV emitovala dluhopisy, které by (snad) byly nakupovány Mezinárodním měnovým fondem, státními suverénními fondy (SWF) a soukromými investory. Využití SPIV je jedním ze dvou plánů pro navýšení pákového efektu (ve výsledku tedy "palebné síly") záchranného fondu.
Zdroj: Business Insider