Nerovnost v USA je horší, než jste si mysleli

Ačkoli americká ekonomika roste již osmým rokem a míra nezaměstnanosti je na historicky nízké úrovni, situace mnoha Američanů ze střední třídy není zrovna růžová. Proč?
Graf zobrazuje rozdíly v růstu příjmů mezi jednotlivými skupinami Američanů seřazenými podle bohatství mezi roky 1980 a 2014. Je patrné, že u nejbohatší skupiny byl růst příjmů v této době až překvapivě výrazný, zatímco příjmy střední třídy a chudší poloviny obyvatel USA prakticky stagnovaly.
U nejbohatších Američanů (0,001 %) vzrostly příjmy za 34 let o neuvěřitelných 636 %, u těch chudších stagnují. "Průměrné nezdaněné příjmy chudší poloviny dospělých v USA od roku 1980 stagnují, podíl příjmů této skupiny dokonce ve sledovaném období klesl z 20 % na 12 %," říká Howard Gold, zakladatel společnosti GoldenEgg Investing. "Na druhé straně spektra, u nejbohatšího procenta, naopak podíl na celkovém bohatství vzrostl z 12 % na 20 %."
Nejbohatší procento Američanů tedy nyní vydělává 81násobek toho, na co si přijde chudší polovina americké populace. V roce 1980 to byl "pouze" 27násobek. Nůžky se rozevírají navzdory snahám politiků o větší sociální spravedlnost. Nebo to s těmi snahami není tak horké?
Zdroj: Chicagobooth.edu