Fed v září ponechal sazby beze změny. Začne omezovat bilanci a čeká nižší inflaci

Americká centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 1,00-1,25 %. Představila zároveň novou ekonomickou prognózu a oznámila plán snižování své bilance.
12 ze 16 členů měnového výboru Fedu čeká ještě letos zvýšení základní úrokové sazby. Výhled na další roky se ale v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 představitelé banky aktuálně předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu.
"Z hlasování jednotlivých členů bankovní rady vyplývá, že by se v roce 2018 měla základní sazba vyšplhat na 2-2,25 %. To znamená další tři zvýšení v příštím roce," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Výhled inflace (jádrové PCE inflace) pro letošní rok byl snížen na 1,5 % z předchozích 1,7 %, pro rok 2018 centrální banka čeká růst spotřebitelských cen o 1,9 %, dosud čekala rovná 2 %.
FOMC podle čerstvé prognózy očekává o něco rychlejší ekonomický růst. V červnu výbor čekal pro letošní rok růst HDP o 2,1 %, nyní předpokládá 2,4 %. Dlouhodobý výhled centrální banka ponechala na ročním tempu 1,8 %. Napřesrok očekává Fed zpomalení růstu na 2,1 % a v dalším roce na 2,0 %.
Představitelé Fedu v prohlášení vydaném po skončení zasedání uvedli, že podmínky na trhu práce se nadále zlepšují a ekonomická aktivita pokračuje v mírném růstu. Předpověděli rovněž, že problémy způsobené hurikány by neměly podstatným způsobem ovlivnit vývoj americké ekonomiky ve střednědobém výhledu.
KOMPLETNÍ PROGNÓZA FEDU (ZÁŘÍ 2017)
V prohlášení po zasedání nebyly žádné detaily plánu na omezování nafouklé rozvahy Fedu, pouze informace o tom, že proces má začít již letos v říjnu.
Fed má nyní v portfoliu dluhopisy americké vlády a cenné papíry kryté hypotékami v hodnotě kolem 4,2 bilionu USD. V současnosti postupuje tak, že příjmy ze splacených dluhopisů investuje do nákupu nových cenných papírů. Od října však tyto reinvestice sníží o deset miliard USD měsíčně, napsala agentura Reuters. Každý kvartál se má tempo omezování bilance zvyšovat o 10 miliard USD měsíčně až na 50 miliard USD měsíčně.
V reakci na vydané prohlášení Fedu po zářijovém zasedání začal výrazně posilovat americký dolar a růst výnosy vládních dluhopisů USA, zatímco americké akciové indexy zamířily hlouběji do mínusu, když předtím například index S&P 500 během dne stanovil nové intradenní historické maximum. Dolar zůstal silnější i během tiskové konference Janet Yellenové, akcie ale většinu ztrát dokázaly napravit.
Analytik John Silvia ze společnosti Wells Fargo se domnívá, že některé investory překvapilo, že se Fed nevzdal myšlenky na prosincové zvýšení úroků. V poslední době se totiž objevily názory, že škody způsobené ve Spojených státech hurikány by mohly banku přimět k odkladu zvýšení sazeb na příští rok.
Janet Yellenová na tiskové konferenci mimo jiné ocenila kondici amerického pracovního trhu. Inflace je ale stále pod cílem centrální banky, což se odráží na nižších inflačních očekáváních. Šéfka centrální banky přiznala, že měnový výbor po odeznění řady jednorázových vlivů na inflaci příliš nerozumí pomalému růstu cen v letošním roce. Politika Fedu podle ní, jak zdůrazňuje vždy, není předem nalinkovaná, ale bude reagovat na data z americké ekonomiky.
Yellenová prohlásila, že nadále považuje nízkou míru inflace v USA pouze za dočasnou. Dodala, že ceny tlačí dolů například nižší náklady na energii či silnější dolar. Upozornila, že Fed by upravil svou politiku v případě, kdyby začal pokládat příčiny nízké inflace za trvalé.
Šéfka Fedu se odmítla vyjádřit k tomu, zda zůstane v čele centrální banky i v dalším funkčním období. Americký prezident Donald Trump počínání Yellenové během předvolební kampaně kritizoval, později k ní ale zaujal vstřícnější postoj. Yellenové vyprší nynější funkční období v únoru.
Až nečekaně jestřábí vyznění zářijového zasedání FOMC dokreslil výrok Yellenové o tom, že ani případné menší negativní šoky nepřinutí Fed k tomu, aby upustil od plánované redukce své bilance. Yellenová dodala, že preferovaným nástrojem je nyní úroková sazba Fedu. To znamená, že americká centrální banka hodlá v případě šoků nejprve manipulovat se svým výhledem pro úroveň úroků, v případě větších problémů tyto úroky může měnit, a teprve ve světle opravdu velkého problému může dojít na zastavení "kvantitativního utahování".
"Bylo rozhodnuto o bezprecedentní řízené kontrakci bilance Fedu. Jinak zasedání překvapilo až nečekanou spokojeností s americkou ekonomikou. Ta může signalizovat jediné, a to další zvýšení úroků v USA. Nestane-li se v americké či globální ekonomice v následujících týdnech něco zlého, Fed v prosinci zvýší základní sazbu o dalších 25 bazických bodů," napsal Jan Čermák, analytik z ČSOB. "Američtí centrální bankéři jako kdyby (v makroekonomické rovině) uvítali nedávný příchod hurikánů. Odhadovaný hospodářský růst pro letošek byl totiž významně zvýšen a Fed explicitně zmínil, že inflace bude dočasně zrychlovat. Není tudíž divu, že vedení Fedu hodnotí makroekonomická rizika jako 'zhruba vyrovnaná', přičemž tato fráze v tomto cyklu zvyšování úrokových sazeb byla kódovým signálem pro trh, že se blíží zvýšení oficiální úrokové sazby. Dalším signálem je samotný výhled sazeb v 'dot plot' grafu."
"Trhy (posílením dolaru) ocenily zejména zlepšení makroekonomických vyhlídek, které podporuje očekávání, že se na prosincovém zasedání FOMC dočkáme dalšího zvýšení úrokových sazeb. Problémy způsobené hurikány by neměly podstatným způsobem ovlivnit vývoj americké ekonomiky ve středně dlouhém období," zdůraznil to nejpodstatnější hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Société Générale očekávala, že Fed oznámí omezování své bilance počínaje říjnem. "Tento krok se všeobecně očekává, a tak dopady na finanční trhy budou zřejmě minimální," připomněla ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.
"Neočekávám, že by snižování rozvahy Fedu mělo dopad na výnosy dluhopisů, a to i proto, že centrální banka velice dobře informuje o svých plánech. FOMC navíc může omezování bilance kdykoli přerušit," uvedl ještě před zářijovým zasedáním centrální banky USA David Buckle ze společnosti Fidelity International.
"Nic nenasvědčuje tomu, že by se v USA chystalo výrazné ekonomické zpomalení. Mohlo by k tomu dojít jedině tehdy, pokud by Fed uspěchal zpřísňování měnové politiky," uvedl v úterý pro CNBC zakladatel hedgeového fondu Bridgewater Associates Ray Dalio. "Představy Fedu o tom, že vysoká zaměstnanost povede k vyšší inflaci, se nenaplnily. Centrální banka nebude portfolio dluhopisů zmenšovat tak rychle, jak se očekává."
Omezování bilance Fedu je vnímáno jako mírně negativní pro ekonomický růst a o něco horší pro akcie. Celkově se ale předpokládají jen omezené nepříznivé dopady této politiky.
V jakém stavu je americká ekonomika?
Míra nezaměstnanosti je velice nízká. Ani její dynamika nenaznačuje, že by existovalo hmatatelné riziko chyby, že by Fed zpřísnil měnové podmínky až příliš.
Přesto inflační tlaky v posledních měsících polevují. A nejde jen o jednorázové položky typu ropy nebo potravin, níže zamířila i všechna měřítka jádrové inflace. Ačkoli by tedy utažený trh práce měl vytvářet stále větší poptávkové tlaky, v inflačních datech to není patrné. Poptávkové tlaky naopak polevují.
Poslední makrodata jsou přitom spíše horší než očekávaná. Míra negativních překvapení se sice v uplynulých týdnech snížila, v následujících týdnech a měsících ovšem budou statistiky ovlivněny dopady hurikánů.
Pro americkou ekonomiku je pozitivem oslabování dolaru. To vytváří polštář, jehož nadýchanost může centrální banka regulovat. Fed i proto musí řešit, zda zvyšovat sazby ještě letos, nebo až v roce 2018.
Zdroj: ČTK, Česká spořitelna, Bloomberg, CNBC