US MARKETOtevírá za: 8 h 17 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Bank of America: Komunikace Fedu působí na trh jako droga

Snaha americké centrální banky zajistit co největší transparentnost své měnové politiky má svůj důvod. Podle stratégů z Bank of America si Fed uvědomuje, že komunikace s investory a obchodníky je mocnou zbraní, kterou lze kontrolovat dění na trzích. Ani otevřená komunikace centrální banky ale není všemocná.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
4. 10. 2017 | 7:00
Fed

Derivátový stratég Barnaby Martin upozorňuje, že v okamžicích, kdy Fed po finanční krizi z roku 2008 uvolňoval svou měnovou politiku, na trzích výrazně klesala volatilita, zatímco ve chvílích, kdy na obzoru nebylo další roztáčení měnových kohoutů, případně trh dokonce spekuloval o možném zpřísňování měnové politiky, se volatilita prudce zvyšovala. Tutéž kauzalitu lze sledovat i v případě Evropské centrální banky, říká Martin.

"Představitelé centrálních bank si uvědomují sílu svých kroků, a snaží se proto své jednání doprovázet slovy, která v investorech vzbuzují důvěru. To je důvod, proč mají ve zvyku vyjádření ohledně zpřísňování měnové politiky doplňovat holubičími komentáři," říká Martin a jako příklad zmiňuje vyjádření Maria Draghiho z prosince 2016, kdy guvernér ECB prohlásil, že plánované snížení objemu kvantitativního uvolňování z 80 miliard na 60 miliard eur měsíčně nelze považovat za utažení měnové politiky, protože skupování aktiv centrální bankou bude pokračovat minimálně do konce roku 2017.

Stratég Aleksandar Kocic v této souvislosti upozorňuje, že rétorika představitelů Fedu, jejichž cílem je podporovat důvěru investorů a stabilitu trhů, přispívá k marginalizaci rizik, jedním dechem ovšem dodává, že dříve či později se na trzích všechna rizika stejně musejí projevit.

"Komunikace Fedu se stává nástrojem kontroly," říká Kocic. "To je také důvod, proč jsme svědky úpadku dlouhodobých investic," dodává s tím, že to, na co se nyní investoři soustředí, jsou vyjádření představitelů centrální banky USA, nikoli dlouhodobé fundamenty.

"Je stále těžší pracovat s dlouhodobými vyhlídkami. Komunikace Fedu s obchodníky se stala nástrojem kontroly rizik spojených s nevyhnutelným koncem uvolněné měnové politiky. Problémem je, že rétorika centrální banky umocňuje nezájem trhu o to, co se děje v reálné ekonomice," říká Kocic. "Navíc rozhodně neplatí, že čím častěji a podrobněji Fed situaci a své plány komentuje, tím lepší rozhodnutí investoři činí," dodává. Právě naopak. Jinými slovy podle něj Fed rizika na trhu neredukuje, pouze oddaluje. Otázkou zůstává, co se stane, až se jednoho dne nahromaděný tlak uvolní.

Zdroj: Bank of America

Centrální bankyFedInvestováníRizikaSpojené státy americké (USA)Volatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast