KONTEXT (volební speciál – 5. díl): Diskuzím o EU vládne demagogie, národnímu zájmu navzdory
Parlamentní volby se blíží, nerozhodnutých voličů je stále dost a Česku papírově hrozí vláda velké populistické koalice. KONTEXT i proto v předvolebním týdnu nabízí nejen nerozhodnutým voličům stručný audit toho nejpodstatnějšího z volebních programů stran. Vychází přitom ze dva měsíce trvajícího šetření expertů zapojených do projektu Alter Eko. Závěrečný díl přichází s rozborkou přístupu nejvýznamnějších politických hráčů k Evropské unii.
Na evropské ekonomice, a tudíž sjednoceném, spolupracujícím kontinentu, jsme bytostně závislí. Přesto patříme mezi největší euroskeptiky. To reflektují i politické strany, které převážně unijní agendu buď vůbec nemají, nebo ji ladí na hrubě populistickou notu. Volební program férově pojímající sílu i slabiny Evropské unie a zároveň české národní zájmy nabízejí podle analýzy ekonoma z České spořitelny Petra Zahradníka jen dvě partaje. O tom, jaké jsou příčiny a důsledky tohoto stavu, diskutoval Zahradník s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem.
Neschopnost či neochota přijít s konstruktivní evropskou agendou, která reflektuje realitu, byla přitom podle expertů zapojených do projektu Alter Eko pro ideově vyprázdněnou předvolební vřavu typická, což také vysvětluje sílící poptávku voličů po (ne)politické alternativě. Ačkoli výsledky všelidových plebiscitů v současné rtuťovité době takřka nelze odhadnout, což potvrdil mimo jiné nedávný volební úspěch Alternativy pro Německo, nelze v Česku vyloučit (ani) vládu ANO s podporou komunistů a okamurovců, a to buď v podobě vládní koalice, nebo podpory menšinové vlády Andreje Babiše.
Výše popsané by zřejmě jen navýšilo míru nepředvídatelnosti, která v době bezprecedentního příklonu k populismu – podle Financial Times svět nic podobného od počátku 20. století nezažil – poškozuje ekonomiku, byznys i investory. KONTEXT se i proto rozhodl, při vším respektu k právu každého na volbu svého šampiona, nabídnout audit programů stran, který pomůže (ne)rozhodnutým lépe se zorientovat a nakonec i rozhodnout podle nejlepšího vědomí a svědomí.
V pondělí jsme zhodnotili agendu, s níž jednotlivé strany vytáhly do boje, jako celek av úterý jsme okomentovali přístup stran k digitalizaci. Ve středu jsme se zamysleli nad (nejen) prezidentskými hrátkami s ústavou a snahou tento středobod právního rámce vykostit a ve čtvrtek jsme rozebrali uvadající český ekonomický model "montovna".
Teď už nezbývá než zopakovat, co jsem zaslechl u volební urny v Kanadě: "Nechť nejméně špatná varianta zvítězí!"