Americké akciové indexy zahájily týden silně, během pondělní seance ale postupně ztrácely

Americké akcie díky víkendovému úspěchu daňové reformy v Senátu zahájily pondělní obchodování silně, během dne ale většinu zisků odevzdaly a v plusu se udržel pouze index Dow. Pokračuje zaostávání velkých technologických titulů, když investoři přesouvají peníze například do akcií průmyslových firem.
Americké akcie zahájily obchodování růstem na nová maxima, která ale neudržely. Za počátečním růstem byl optimismus ohledně daňové reformy, která o víkendu prošla Senátem. Později začaly akcie ztrácet a v kladných hodnotách z tří hlavních indexů setrval až do konce jen Dow. Zájem byl hlavně o akcie bank a maloobchodních prodejců. Na devizových trzích zpevňoval dolar.
Index Dow udržel nakonec zisk 0,24 % na historické maximum 24 290,05 bodu, S&P 500 klesl o 0,11 % na 2 639,44 bodu a Nasdaq Composite ztratil 1,05 % na 6 775,37 bodu. Pokles cen ropy srazil níže sektor energetiky, nejvíce ale odepsaly technologické firmy, naopak v plusu se udržely finanční, průmyslové a spotřebitelské akcie. Index volatility VIX stoupl o 2,19 % na 11,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,3723 %. Cena bitcoinu stoupla do blízkosti 11 500 USD.
Zaostávání indexu Nasdaq Composite pokračuje. Za uplynulých pět obchodních seancí oproti indexu S&P 500 ztratil bezmála 3 procentní body.
"Investoři budou tento týden sledovat posun ve věci daňové reformy. Obě komory Kongresu musejí nyní společně dořešit rozdíly ve verzích, které schválily samostatně, například dobu implementace nového zákona," připomněl Nicholas Colas, spoluzakladatel DataTrek Research.
Akcie Bank of America přidaly 3,49 %, akcie JPMorgan si připsaly 2,06 % a podobné zisky měly také akcie bank Wells Fargo (+2,10 %) a Citigroup (+2,09 %). Finančním titulům pomohly rovněž předpoklady, že centrální banka USA v prosinci zvýší sazby.
Investoři nakupovali akcie bank a společností, které by měly těžit ze snížení daní pro podniky, prostředky na to si ale uvolňovali prodejem technologických titulů, které už letos výrazně zpevnily. Například Microsoft tak dnes odepsal 3,77 %, NVIDIA 5,57 % a PayPal 5,75 %.
Oborový index informačních technologií S&P 500 je v tomto roce nejziskovějším segmentem trhu, od začátku roku stoupl zhruba o 35 %. Od 28. listopadu ale ztratil tři procenta, investory totiž ovládly obavy, zda jeho vzestup může vydržet.
Dolar zahájil týden růstem, rovněž ho podpořila schválená daňová reforma. Proti japonskému jenu se vyšplhal na třítýdenní maximum, zpevňuje ale i k dalším měnám, včetně eura. Index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 přidával asi 0,35 % na 93,214 bodu.
Vůči jenu si dolar připisoval 0,4 % na 112,66 JPY, euro k dolaru ztrácelo 0,3 % na 1,1855 USD. Jedinou měnou, která dolaru odolávala, byla během dne britská libra. Podpořily ji zprávy z jednání premiérky Theresy Mayové se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, podle nichž je v rozhovorech o brexitu možný posun. Když se ale ukázalo, že předpokládaný posun nenastal, libra o zisky přišla. Večer však byla bez větších změn na 1,3473 USD.
Zatímco američtí představitelé předpovídají, že největší daňová reforma od 80. let podpoří růst ekonomiky, optimismus investorů je o poznání slabší. Podle nich bude vliv na rozvoj ekonomiky minimální, a kromě toho je možné, že silnější dolar, který daňové změny zřejmě přinesou, odradí centrální banku od výrazného zvýšení úrokových sazeb.
Svou verzi daňové reformy již schválila Sněmovna reprezentantů, teď začne dohadovací procedura obou komor, na jejímž konci by měla být společná podoba daňového plánu.
Ceny ropy zahájily týden poklesem, za kterým stojí hlavně obavy z růstu těžby ve Spojených státech. Páteční údaje společnosti Baker Hughes ukázaly, že těžaři ropy v USA v týdnu do 1. prosince zvýšili celkový počet aktivních vrtných souprav o dvě na 749. To představuje nejvyšší počet od září.
Spojené státy se loni nepřipojily k dohodě Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalších těžařských zemí o omezení dodávek suroviny na trh. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) minulý týden uvedl, že produkce ropy v USA se v září zvýšila o 290 000 barelů na 9,48 milionu barelů denně.
Dohoda o omezení těžby byla minulý týden prodloužena o devět měsíců, což znamená do konce příštího roku. Kartel OPEC a jeho spojenci však dali najevo, že jsou v polovině příštího roku připraveni omezení těžby přehodnotit, pokud by růst cen vedl k masivnímu zvyšování produkce ropy v USA.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americký internetový zprostředkovatel ubytování Airbnb nabízí ubytovatelům možnost nechat si zasílat platby na předplacenou platební kartu vydanou na Gibraltaru. Umožňuje jim tak vyhnout se placení daní, napsal list Le Figaro s odvoláním na informace France Info. Firma to potvrzuje a brání se, že jde o praxi běžnou v "mnoha světových firmách".
- Daňová reforma by měla ekonomice Spojených států přinést mírnou podporu, rostou však obavy z negativních hospodářských dopadů změn v Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA). Vyplývá to z listopadového průzkumu americké Národní asociace podnikových ekonomů (NABE) mezi jejími členy.
- USA: ISM index aktivity pro oblast New Yorku se v listopadu zvýšil na 58,1 bodu (říjen: 51,6 bodu).
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,1 % nižší než v září. Po zářijovém meziměsíčním růstu o 1,7 % trh v říjnu očekával pokles o 0,4 %.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Broadcom (v pondělí -2,93 %) na 320 z 290 USD.
Zdroj: CNBC, ČTK