Americké akcie v úterý převážně posilovaly, nedařilo se ale velkým technologickým titulům

Akciové indexy ve Spojených státech v úterý na vlně pokračujícího optimismu ohledně schvalování daňové reformy zpevňovaly, podobně jako v minulém týdnu ale ztrácely velké technologické firmy.
Index Dow zpevnil o 0,49 % na 24 504,80 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,15 % na 2 664,11 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,19 % na 6 862,32 bodu. Pro první dva indexy šlo o nová zavírací maxima. Většina hlavních odvětví zakončila obchodování v plusu, nedařilo se pouze technologickým titulům, sektoru cyklického spotřebního zboží a síťovým společnostem. Index volatility VIX stoupl o 6,21 % na 9,92 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden bazický bod na 2,399 %. Cena bitcoinu mírně stoupla, ethereum ale zdražilo z úrovně pod 500 USD na více než 600 USD.
Akcie Boeingu (+2,42 %) posílily po zprávě, že firma zvyšuje dividendu a schválila odkup akcií v objemu 18 miliard USD. Verizon (+2,60 %) na burze zpevňoval po zlepšení doporučení na "koupit" z "neutral" od analytiků z Nomury.
Na devizovém trhu se dolar díky vyhlídkám na růst úroků v USA vyšplhal na téměř měsíční maximum ke koši hlavních světových měn. Euro kolem 22.40 SEČ vykazovalo vůči dolaru pokles o 0,2 % na 1,1744 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, dnes vystoupil až na 94,219 bodu. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od 14. listopadu.
Fed své rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb zveřejní ve středu ve 20.00 SEČ. Investoři budou pozorně sledovat vyjádření ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb v příštím roce a názor Fedu na stav ekonomiky Spojených států.
Fed na svém předchozím zasedání, které se konalo na přelomu října a listopadu, ponechal základní úrokovou sazbu beze změny. Naposledy zvýšil základní úrok na červnovém zasedání, a to o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,00-1,25 %.
Ceny ropy neudržely růst, který je vynesl na maximum za dva a půl roku, a večer začaly klesat. Severomořský Brent se tak z více než 65 dolarů za barel vrátil pod 64 USD. Za počátečním růstem cen, který navázal na růst z pondělí, byly zprávy o uzavření největšího britského ropovodu Forties v Severním moři.
Před 19.00 SEČ ropa Brent ztrácela zhruba 1,6 % na 63,65 USD za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu odepisovala 1,3 % na 57,20 USD za barel.
Brent v úterý poprvé od poloviny roku 2015 překonal hranici 65 USD a před polednem se dostal až na 65,27 dolaru za barel. Ropa WTI se ve stejnou dobu prodávala za 58,27 USD za barel. Ve výraznějším cenovém růstu jí bránila rostoucí produkce ve Spojených státech.
Ropovodem Forties proudí ropa Brent, která pomáhá určovat globální ceny suroviny. V prosinci měl ropovod podle plánu dodávat 406 000 barelů denně, v pondělí ale musel být uzavřen kvůli nalezeným trhlinám. Jde přitom o jeho první neplánovaný výpadek za poslední roky, citovala obchodníky agentura Reuters.
K růstu cen přispívají nižší dodávky suroviny, které jsou výsledkem dohody o snížení těžby mezi Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími producenty.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Společnost PepsiCo (v úterý +0,01 %) si od amerického výrobce elektromobilů Tesla (+3,68 %) objednala 100 elektrických nákladních vozů Tesla Semi. Výrobce nealkoholických nápojů z USA tak hodlá snížit emise a náklady na palivo, řekl agentuře Reuters jeho zástupce. Jde o dosud největší známou zakázku na tento typ elektrovozu.
Americká společnost Facebook (v úterý -1,16 %) po tlaku veřejnosti a některých evropských vlád změní způsob, jakým odvádí daně. Více příjmů z reklamy začne danit v zemích, kde je vydělala, oznámil v úterý finanční ředitel Dave Wehner. Podle něj to zvýší transparentnost. Experti ale upozorňují, že to nutně neznamená, že Facebook začne skutečně platit více na daních. Firma dosud přiznávala příjmy prostřednictvím své mezinárodní centrály v Irsku.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně stoupl o 0,4 % (odhad: +0,3 %, říjen: +0,4 %). Meziročně se ukazatel v listopadu zvýšil o 3,1 % po 2,8% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,9 %. Jádrový index výrobních cen se meziročně zvýšil o 2,4 % (odhad: 2,3 %), v meziměsíčním srovnání stoupl o 0,3 % (odhad: +0,2 %).
- USA: NFIB index optimismu malých firem v listopadu stoupl na 107,5 bodu ze 103,8 bodu (odhad: 104,6 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Boeing (v úterý +2,42 %) na 325 z 300 USD.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
