Bank of England v prosinci ponechala úrokové sazby beze změny

Britská centrální banka na svém prosincovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, trh tento výsledek zasedání očekával. Základní sazbu banka ponechala na úrovni 0,5 %, kam ji v listopadu zvýšila z historického minima 0,25 %. Beze změny zůstal i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Hlasování měnového výboru bylo jednomyslné.
Listopadové zvýšení sazeb bylo prvním utažením měnové politiky Bank of England za více než deset let. Naposledy banka přikročila ke zvýšení sazeb v létě 2007. Od té doby úrokovou sazbu nejdříve jen snižovala a později ji držela na rekordním minimu 0,25 %. V listopadu se sazba vrátila na úroveň, na které se nacházela před snížením v srpnu 2016.
Bank of England předpokládá, že sazby se budou zvyšovat i v příštích letech, jejich růst má být však jen pozvolný. Spojené království se tak připojuje k americké centrální bance, která úrokové sazby zvyšuje od prosince 2016.
Britská libra po zveřejnění výsledku hlasování měnového výboru Bank of England oslabila, kurz eurolibry se zvýšil z 0,8795 na 0,8815. Index britských akcií FTSE 100 v reakci na oznámení snížil svou průběžnou ztrátu.
Inflace dále roste, je na pětiletém maximu
Po loňském červnovém referendu, které rozhodlo o odchodu Spojeného království z Evropské unie, britská centrální banka předpokládala výrazné zhoršení ekonomiky, a sáhla proto ke snížení úrokových sazeb a obnovení nákupů dluhopisů. Očekávaný hospodářský propad se však neuskutečnil.
Tempo meziroční inflace se v listopadu ve Spojeném království zvýšilo na 3,1 % z 3 % v říjnu. Meziměsíčně ceny v listopadu vzrostly o 0,3 %. Inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin zůstala na 2,7 %. Inflace je tak nyní nejvyšší za pět let a je procentní bod na cílem Bank of England.
Mezikvartální růst britské ekonomiky v třetím čtvrtletí zrychlil z 0,3 % na 0,4 %. Pomohly především spotřebitelské výdaje, které vykázaly nejvyšší růst v tomto roce, zklamáním byly naopak podnikatelské investice.
"Máme odolnou ekonomiku, která v zaměstnání udržuje rekordní počet lidí," říká britský ministr financí Philip Hammond. Zaměřit se proto nyní Hammond chce na zvyšování produktivity, aby ve Spojeném království přibývalo lépe placených pracovních míst a rostla životní úroveň.
Zdroj: Bloomberg, ČTK